دستاورد هاي سفر تيم ويژه اقتصادي وزارت کار براي کمک به کاهش بيکاري کرمانشاه

دستاورد های سفر تیم ویژه اقتصادی وزارت کار برای کمک به کاهش بیکاری کرمانشاه

تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ چاپ خبر
دستاورد هاي سفر تيم ويژه اقتصادي وزارت کار براي کمک به کاهش بيکاري کرمانشاه

سفر دو روزه کاری تیم ویژه مدیران ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به کرمانشاه دستاوردهای خوبی برای ایجاد اشتغال و کمک به اجرای برخی طرح های اقتصادی این استان داشت.

در پی سفر کاری این تیم به کرمانشاه و بازدید از برخی طرح‌های در حال اجرا، نشستی با حضور استاندار و جمعی از مسئولین استان برای جمع‌بندی و تصویب مصوبات سفر برگزار شد.

عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست با اشاره به برنامه‌های این وزارتخانه برای ایجاد تحرک اقتصادی و اشتغالزایی در چند استان کشور از جمله کرمانشاه، گفت: برای همین منظور حجم بزرگی از کار و برنامه‌های متعدد در زمینه اقتصادی، حمایتی، آموزش فنی و حرفه‌ای و ... برای استان کرمانشاه در نظر گرفته شده که شاهد شروع کار آنها خواهیم بود.

وی با بیان اینکه هر یک از مدیران و بخش‌های وزارت کار، در سفر کاری خود به کرمانشاه مسائل و مباحث متعددی را بررسی کردند و مسئولیت و تعهداتی را پذیرفتند، افزود: یکی از مهمترین این موارد پرداخت تسهیلات به طرح‌های مهم و اولویت‌دار است که نقش کلیدی در اقتصاد و اشتغال استان خواهد داشت.

منصوری مجموع اعتباراتی که قرار است از طریق بانک‌های زیر مجموعه وزارت  تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای تامین مالی این طرح‌ها در نظر گرفته شود را نزدیک به 14 هزار میلیارد ریال برآورد کرد.

وی بخش دیگری از برنامه‌های در نظر گرفته شده را  اجرای پروژه‌های اشتغالزایی جدید دانست و عنوان کرد: در یک مورد از این طرح‌ها ایجاد شش هزار فرصت شغلی جدید را با نقش توسعه‌ای و اجرایی جهاد دانشگاهی و حمایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهیم داشت.

منصوری با بیان اینکه  روند پیشرفت همه این طرح‌ها پایش و ارزیابی خواهد شد و گزارش پیشرفت کار به صورت مستمر ارائه می‌شود، عنوان کرد: باید از طرح‌هایی که به هر دلیل قابلیت اجرا ندارند و منابع مالی و انسانی را هدر می‌دهند، خودداری کنیم.

وی بر لزوم استفاده بهینه از منابع در اختیار از جمله تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری تاکید کرد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سپس از طرحی که برای کمک به اشتغال استان‌های مرزی کشور از محل درآمد حاصل از فروش سوخت در نظر گرفته شده نیز یاد کرد و افزود: تلاش می‌کنیم کرمانشاه در اولویت اجرای این طرح باشد.

منصوری اشاره‌ای هم به طرحی که با استفاده از منابع بین‌المللی در شرایط بیماری کرونا در دست اجرا است یاد کرد و گفت: در قالب این طرح از گروه‌های آسیب پذیر برای تولید ماسک و محصولات بهداشتی استفاده کردیم که اشتغالزایی مناسبی به همراه داشته است.

وی با بیان اینکه در کرمانشاه نیز دو واحد در این زمینه مشغول به فعالیت هستند، تاکید کرد: در خواست داریم ادارات و موسسات از محصولات تولیدی این واحدها استفاده کنند.

در ادامه نورالله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی  امید نیز از تامین مالی 16 طرحی که در استان کرمانشاه مورد بازدید قرار گرفته خبر داد و گفت: بسیاری از این طرح‌ها نیمه تمام یا نزدیک به افتتاح هستند و امیدواریم با حمایت هایی که صورت خواهد گرفت تا پایان خرداد سال آینده به بهره‌برداری برسند.

وی تامین اعتبار زنجیره تولید فرش دستباف سنقر ، تولید و بسته بندی روغن حیوانی ، زنجیره تولید و فرآوری شیر ، مجتمع گردشگری و بوم گردی ، کارخانه تولید انواع ورق های کاغذی ، مجتمع تولید نهال عاری از ویروس کشت بافت ، گلخانه محصولات خارج از فصل و ... با اعتباری بالغ بر 550 میلیارد ریال را از جمله این طرح ها برشمرد .

در ادامه این نشست سایر مدیران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز برنامه های دستگاه خود را در جهت حمایت از اشتغال و کاهش بیکاری استان عنوان کردند و در نهایت مقرر شد مجموعه این برنامه‌ها در قالب طرح جهش اشتغال و تفاهم‌نامه مشترکی بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با استان کرمانشاه به امضا برسد.

استاندار کرمانشاه نیز در این نشست با اشاره به زندگی ۲۵ هزار خانوار در نوار مرزی این استان گفت: نیازمند توسعه اشتغال در مرز برای بهبود معیشت مرزنشینان هستیم.

هوشنگ بازوند در ادامه، اظهار داشت: در ۳۷۰ کیلومر مرز استان ۲۵۰ هزار خانوار زندگی می کنند که عموماً فقیر هستند و اگر فکری برای آنان نکنیم به کوله بری و کارهایی از این دست مشغول می‌شوند.

استاندار کرمانشاه با تأکید بر اینکه باید بدون شک راهکاری برای برون رفت از این مشکل داشته باشیم، گفت: وزارت تعاون تسهیلات ارزان قیمت ویژه ای برای طرح های اشتغالزایی در نوار مرزی اختصاص دهد تا بتواند راهکاری برای برون رفت از مشکل کوله بری باشد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های شهرستان دالاهو در ساخت صنایع دستی تنبور و چاقو گفت: از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی  تقاضا داریم که تسهیلاتی را نیز برای کارگاه های صنایع دستی این شهرستان در نظر بگیرد.