صفحات استانی صفحات استانی

باحضور مديرعامل صندوق کارآفريني اميد در استان سمنان
برگزاري اولين کارگاه توانمندسازي مديران اقامتگاه هاي بوم گردي

اولین کارگاه توانمندسازی مدیران اقامتگاه های بوم گردی استان سمنان باحضور نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید,جهانشاهی مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان،شهرکی مدیر صندوق کارآفرینی استان سمنان و فعالان صنعت گردشگری و بوم گردی در اقامتگاه باغ گیلاس روستای نگارمن شاهرود برگزار شد.

نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید روز چهارشنبه در کارگاه آموزشی توانمند سازی مدیران اقامتگاه ها در مجموعه بوم گردی باغ گیلاس روستای نگارمن شهرستان شاهرود گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر وامید توجه به بوم گردی، صنعت گردشگری و خدمات این بخش افزایش یافت.

ایشان یکی از اولویت های دولت از سال 92 به بعد را مبحث صنعت گردشگری بیان نمود و گفت دولت نگاه ویژه ای به این حوزه دارد و در این برهه زمان بهترین روش کسب و کار و ایجاد اشتغال را در صنعت گردشگری و بوم گردی می داند.

مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید به آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی گردشگری و بوم گردی و اثرات آن در اقتصاد اشاره و گفت: بوم گردی و طبیعت گردی در دو دهه اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است و پیشرفت های خوبی در این حوزه انجام شده است.

وی درادامه این کارگاه گفت: ما باید چشم اندازی ترسیم کنیم و به این نکته توجه کنیم که کار را بعنوان یک هدف آرمانی ببینیم. باید در بحث گردشگری لذت سفر را برای مهمانان ایجاد کنیم و بستری را فراهم کنیم تا این لذت ایجاد شود و فردی که در این اقامتگاه بعنوان مهمان پذیرای آن هستید احساس لذت داشته باشد. صاحبان بوم گردی باید شرایط مناسب برای آسایش گردشگران را فراهم کرده تا گردشگران لذت سفر را احساس کنند.

نوراله زاده گفت: لذت سفر را باید طوری ایجاد کنیم تا آداب و سنن و رسوم آن منطقه را زنده نگه داریم.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید به اقداماتی که باید در این صنعت مورد توجه قرار گیرد اشاره نمود و گفت مهمترین عوامل تاثیر گذار در صنعت گردشگری ، تبلیغات، آموزش ، تکمیل زنجیره خدمات، ایجاد بازار های سنتی و بومی و... است.

وی گفت در بحث تکمیل زنجیره خدمات در حوزه گردشگری و بوم گردی باید به مزیت های رقابتی مناطق توجه کرد و ظرفیتی ایجاد کرد که اگر شخصی برای اقامت مراجعه کرد با امکاناتی که با محیط زیست و بوم سازگار است مواجه شود و از آن استفاده کند.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید افزود: اطلاع رسانی و تبلیغات مزیت های رقابتی مختلف در حوزه های گردشگری و آشنایی در سطح محلی و ملی وجود ندارد و این کارگاه یکی از مهمترین اقدامات مفید در این زمینه میباشد.

نورالله زاده تبلیغات را یکی از راه های شناساندن بوم گردی ها اعلام کرد و گفت: براساس تحقیقات انجام شده، تبلیغات سمعی و بصری در ایران راهگشا نیست بلکه تبلیغات چهره به چهره جواب می دهد.

وی گفت: پذیرایی با غذاهای محلی، برخورد بسیار خوب و نیز اجرای آئین های محلی برای گردشگران جذابیت بیشتری دارد. ایجاد بازار های محلی در کنار اقامت های بوم گردی  می تواند نقش بسزایی در این مناطق داشته باشد

ایشان در پایان این کارگاه به سوالات مدیران بوم گردی استان سمنان مبنی بر میزان تسهیلات خرید خودروهای سافاری، تسهیلات تجهیز اقامتگاه ها،تضامین و... پاسخ داد.

شهرکی مدیر صندوق کارآفرینی امید استان سمنان ضمن تقدیر از حضور فعالان بوم گردی استان گفت: این کارگاه اولین کارگاه در استان میباشد و هدف از برگزاری آن تبادل نظر و اطلاعات بوم گردان استان، شبکه سازی با کمک میراث فرهنگی و همچنین آموزش فعالان میباشد.

مدیر صندوق استان سمنان در ادامه ضمن بیان شرایط و ضوابط پرداخت تسهیلات صندوق به متقاضیان تسهیلات بوم گردی، به جاذبه های گردشگری استان اشاره و گفت این استان یکی از استان هایی است که در بحث گردشگری پتانسیل های خوبی دارد.

جهانشاهی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان ضمن تقدیر از خدمات صندوق کارآفرینی امید گفت: در 10 سالی که از عمر بوم گردی ها می گذرد، صندوق کار آفرینی امید، اداره کل میراث فرهنگی و مردم نقش ممتازی در رونق آن ها داشته اند.

جهانشاهی افزود: کشور دارای منابع تاریخی و طبیعی بسیاری است که این منابع می توانند درآمدهایی بیشتر از منابع معدنی و فسیلی نصیب کشور کنند، وی از فعالیت 65 اقامتگاه بوم گردی در استان سمنان خبر داد و گفت در سفر آینده هیات دولت پنج اقامتگاه دیگر راه اندازی شده و تا پایان سال این تعداد به 100 مکان می رسد.

در این کارگاه صاحبان تعدادی از بوم گردی ها مشکلات خود را اعلام نمودند که راهنمایی لازم و پاسخ مناسب توسط مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید بیان شد.