صفحات استانی صفحات استانی

 

توسعه اشتغال خرد در روستاها، اولويت صندوق کارآفريني اميد در اصفهان

 

 

 

 

توسعه اشتغال خرد در روستاها،

اولویت صندوق کارآفرینی امید در اصفهان

احسان مهدوی هزاوه روز یکشنبه در کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری فریدن که در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، افزود:  «هر روستا یک محصول»، «روستای بدون بیکار» و «صندوق‌های خرد محلی » از طرح‌های اختصاصی صندوق برای تحقق اقتصاد مقاومتی در روستاها به عنوان کانون‌های تولید محسوب می‌شوند.

به گفته وی در طرح «روستای بدون بیکار» و «هر روستا یک محصول»، در ابتدا اولویت با ظرفیت نیروی انسانی و طبیعی روستاست و سپس با کمک دستگاه تخصصی  بر اساس جمعیت روستا و همچنین نظر کارشناسانِ صندوق، حلقه‌های مفقوده کسب و کار مهیا می‌شود.

مدیرصندوق کارآفرینی امید اصفهان افزود: طرح یک روستا یک محصول در چندین روستای استان انجام شده واین امکان وجود دارد یک یا چند روستا در فریدن که زیرساخت‌های لازم مانند جاده و مخابرات را داشته باشد برای اجرای این طرح شناسایی شود.

مهدوی هزاوه با بیان اینکه آیین‌نامه ایجاد صندوق خرد در روستا از سوی وزارت جهاد کشاورزی تدوین شده است، افزود: صندوق خرد محلی نیازهای مالی اهالی روستا و افراد علاقه‌مند به تولید و کارآفرینی را با شرایط راحت‌تر تامین می‌کند.

به گفته وی ارکان هر صندوق روستایی سه نفر و تعداد اعضا ۲۵ نفر و بیشتر است.

مدیر صندوق کارآفرینی امید اصفهان افزود: تا پایان برنامه پنج ساله ششم توسعه باید ۱۰ هزار صندوق روستایی در کشور ایجاد شود.

مهدوی هزاوه افزود: استفاده مطلوب از این فرصت‌ها نیازمند مشارکت دهیاران است.

وی افزود:علاوه بر این طرح‌ها، اگر در روستاها طرح قابل توجیه اقتصادی در رسته هایی که قانون مصوب کرده تعریف شود این ظرفیت درصندوق وجود دارد که آن طرح شناسایی، ثبت و حمایت شود.

مدیر صندوق کارآفرینی امید افزود: آمادگی داریم ظرف ۱۰ روز آینده طرح‌های اشتغال روستایی متناسب با فریدن را به میزان حداقل سه میلیارد تومان دریافت و در سامانه ثبت کنیم.

مهدوی هزاوه با بیان اینکه تا اکنون ۹۸ درصد تسهیلات پرداختی این صندوق منجر به اشتغال پایدار شده است، افزود: این صندوق سیستم نظارتی دارد و براساس آن کسب و کار طی سه سال پایش می شود و اگر در این مدت دچار مشکل شد، صندوق به عنوان حامی آن کسب کار، موضوع را بررسی می کند.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان اصفهان گفت:  نرخ بیکاری شهرستان فریدن بیش از ۱۲درصد است اما به دلیل اینکه در این منطقه بیکاری پنهان وجود دارد در واقع نرخ واقعی رقمی بیشتراز این است.

وی تصریح کرد: مشکل بیکاری و مشکل اعتبارات جذب نشده در این شهرستان باید مورد توجه و ریشه‌یابی قرار بگیرد.

به گفته وی دولت به تنهایی نمی‌تواند بیکاری را از بین ببرد و بخش خصوصی، مردم، بانک‌ها، بسیج ،صاحب‌نظران و روحانیان باید گوشه‌ای از کار را به دست بگیرند.

وی افزود: باید مزیت‌ها و فرصت‌های هرمنطقه را شناسایی کنیم، جوامع محلی را پای کار بیاوریم، صندوق‌های خرد محلی ایجاد کنیم، دولت نیز دریافت مجوزها و حمایت‌های مالی را تسهیل کند تا اقتصاد خرد را به اقتصاد جهانی متصل کنیم.

مهدوی هزاوه توسعه مدل‌های مبتنی بر کسب و کارهای بومی و محلی را ضروری دانست و افزود: در هر منطقه ظرفیت‌هایی هست که باید شناسایی و براساس نیاز بروزرسانی شود.

وی گردشگری، کشاورزی و پرورش دام را از ظرفیت‌های مهم فریدن برای سرمایه گذاری برشمرد و افزود: ایجاد اشتغال خرد یک روند تدریجی و گام به گام است اما مهم این است که نتیجه اش ملموس و برای خانوار عایدی داشته باشد.