صفحات استانی صفحات استانی

تمهيدات بانک مرکزي براي کاهش مراجعات حضوري مردم به شعب

 

 

 

 

 

تمهیدات بانک مرکزی برای کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب

 براساس شرایط خاص بهداشتی کشور و به منظور مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، اقدام های لازم برای تسهیل استفاده هموطنان از درگاه‌های غیرحضوری و کاهش مراجعه حضوری مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز به شکل موقت پیش بینی و به بانک ها ابلاغ شد.

به گزارش روز یکشنبه بانک مرکزی، این اقدامات به این شرح است: سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) بوسیله درگاه‌های اینترنتی و خودپردازها از مبلغ 30 میلیون ریال در هر شبانه‌ روز از مبدا هر کارت به 100 میلیون ریال افزایش یابد.

بانک مرکزی می افزاید: سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت بوسیله پرداخت سازها از 10 میلیون ریال به 30 میلیون ریال با حصول اطمینان از انطباق شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیم کارت انجام دهنده تراکنش قابل افزایش است. با توجه به خطرات ناشی از سوء استفاده‌های احتمالی در صورت اعمال نشدن کنترل مزبور، افزایش سقف انتقال وجه مجاز نیست.

برپایه اعلام بانک مرکزی، امکان تمدید تاریخ انقضاء کارت‌های بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری مشتری به مدت سه ماه از تاریخ انقضاء بلامانع است. ضروری است اقدام های لازم برای احراز هویت غیرحضوری و اطلاع‌رسانی به مشتریان انجام شود.

همچنین، طبق روال سال‌های گذشته و به منظور کاهش مراجع مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز افزایش سقف برداشت نقدی درون بانکی از دو میلیون ریال به پنج میلیون ریال بلامانع است. لازم به ذکر است این اقدام برای کاهش مراجعه مشتریان به شعبه انجام می شود و با وجود این امکان،ضروری است اطلاع رسانی مناسب در چارچوب کاهش استفاده از اسکناس به مشتریان انجام شود.

 بانک مرکزی افزوده است: تعداد تلاش‌های متوالی ناموفق رمز دوم در هر شبانه روز به پنج بار افزایش یابد و رعایت مفاد این بخشنامه تا اطلاع ثانوی لازم الاجرا بوده و بازگشت به وضعیت عادی با ابلاغ این بانک انجام می شود.