صفحات استانی صفحات استانی

 

مديرعامل صندوق كارآفريني اميد در جمع استانداران كشور:
تامين مالي خرد براي كسب و كارهاي كوچك، بدليل دو شاخص هزينه كم و زمان كوتاه در راه اندازي، مناسب شرايط بازار كار جامعه كنوني ايران است.

اصغر نوراله زاده مديرعامل صندوق كارآفريني اميد كه در سمينار سراسري استانداران كشور در سالن پيامبر اعظم(ص) وزارت كشور سخن مي گفت با اشاره به شرايط كنوني اقتصادي،‌تامين مالي خرد براي كسب و كارهاي خرد و كوچك را از راه هاي مهم برون رفت از بحران اشتغال در كشور دانست.
نوراله زاده با اشاره به آمار منتشر شده توسط IFC افزود: امروزه بیش از ۵۰۰ میلیون نفر از افراد کم درآمد در سراسر دنیا با استفاده از اعتبارات خرد به اداره کسب وکار اقتصادی به ‌صورتی سودآور مشغول هستند که نشان دهنده توان تأثیرگذاری این گونه اعتبارات، در صورت تخصیص هدفمند آن می باشد.
وي افزود: امروزه اهميت بحث تامين مالي خرد در ايجاد اشتغال، بحثي فراگير و جهاني شده است بطوريكه سازمان ملل متحد سال 2005 را سال اعتبارات خرد نام نهاد و جایزه صلح نوبل نيز به دلیل تأثیر فعالیت های تأمین مالی خرد در کاهش فقر و بیکاری، به موسسه گرامین بانک بنگلادش اعطاء گرديد.
مديرعامل صندوق كارآفريني اميد در ادامه با اشاره به نرخ 24 درصدي بيكاري جوانان در كشور، آن را دو برابر بيشتر از نرخ عمومي بيكاري در سطح جهان توصيف كرد و افزود: از آنجا كه در حدود 90% اشتغال كشور در حوزه كسب و كارهاي خرد و كوچك قرار دارد تامين مالي اين بخش مي تواند نقش مهمي در رونق اشتغال كشور، ايفاء نمايد.
نوراله زاده در ادامه به نقش نهادهاي مالي توسعه اي، در تامين مالي خرد پرداخت و افزود: سرويس دهي نهادهاي مالي توسعه اي كه تسهيلات خود را به صورت بلند مدت يا ميان مدت و به صورت ارزان قيمت در اختيار مشتريان خود قرار مي دهند عمدتاً افرادي را شامل مي گردد كه بانك پذير نيستند و نمي توانند از تسهيلات بانك ها استفاده نمايند و اين نهادها ريسك مالي كه ساير بانك ها تمايلي به آن ندارند را مي‏پذيرند.
وي ايجاد درآمد، كاهش فقر و ارتقاء سطح بهداشت و آموزش را از اثرات مثبت تامين مالي خرد در كسب و كارهاي خرد و كوچك برشمرد.
نوراله زاده در ادامه اين سمينار به تشريح سه استراتژي عملياتي شده در صندوق كارآفريني اميد پرداخت. وي استراتژي اول صندوق را حمايت از توليد بازار محور مبتني بر دو راهبرد، بازارگرايي و منبع گرايي دانست و گفت: صندوق كارآفريني اميد در راستاي تحقق اين استراتژي، طرح تکاپو یا  طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار را با هدف رونق اقتصادی، به صورت پایلوت در استانهای کرمان، کردستان، سمنان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، خوزستان و همدان در دست انجام دارد كه در اين خصوص عقد تفاهم نامه‏های تخصصی با سازمان‏های هم راستا نظیر سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، جهاد کشاورزی، کارگروه مد و لباس، اتحادیه طلا و جواهر و ... برای شناسایی تخصصی واجدین شرایط تولیدات دارای مزیت رقابتی و بازار محور صورت پذيرفته است.
نوراله زاده استراتژي دوم صندوق را جلب مشاركت هاي مردمي مبتني بر دو راهبرد توسعه صندوق هاي خرد محلي، صنفي و محصولي و همچنين حمايت از تقويت سرمايه اجتماعي متمركز در روستاها برشمرد و افزود: این طرح برای ایجاد 600 صندوق خرد محلی در 14 استان تهران، آذربایجان شرقی و غربی، فارس، کهکیلویه، کردستان، چهارمحال و بختیاری،خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، لرستان، ایلام، بوشهر و هرمزگان در دست انجام می باشد.
مديرعامل صندوق كارآفريني اميد از توسعه مشاركت خيرين بعنوان سومين استراتژي صندوق نام برد و افزود: همكاري و هم افزايي موسسات خيريه فعال در حوزه اشتغال و همچنين حمايت از 1500 موسسه خيريه اشتغالزا بعنوان دو راهبرد مهم در اين استراتژي هدف گذاري شده است.
نوراله زاده در پايان سمينار سراسري استانداران كشور به تشريح جدول توزيع اعتبارات سال 1394 در استان هاي كشور پرداخت.
لازم به ذكر است در اين سمينار يك روزه كه به همت وزارت كشور و در محل سالن اجتماعات پيامبر اعظم(ع) اين وزارت خانه برگزار شد استانداران سراسر كشور به همراه وزير تعاون،‌كار و رفاه اجتماعي و مديران زير مجموعه اين وزارت خانه، به بررسي و تبادل نظر در خصوص ساماندهي اشتغال و ايجاد كسب و كارهاي خرد و كوچك پرداختند.