نشریه داخلی نشریه داخلی

نشریات مرتبط نشریات مرتبط

صفحات استانی صفحات استانی

خبر خبر

بررسي راهکارهاي حمايت از کالاي ايراني در همايش مديران استاني و ستادي صندوق کارآفريني اميد

همایش مدیران ستادی و استانی صندوق کارآفرینی امید با موضوع بررسی راهکارهای حمایت از کالای ایرانی باحضور مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و معاونین و مدیران ستادی و استانی صندوق برگزار شد.
نوراله زاده، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در ابتدای این مراسم ضمن تبریک سال نو و ماه پر خیر و برکت رجب با اشاره به نامگذاری سال 97به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی، صندوق کارآفرینی امید را یکی از پیشتازان در عرصه حمایت از تولید و علی الخصوص تولید کالای ایرانی در مقیاس خرد و کوچک و حتی در بعضی موارد -حمایت از شبکه توزیع برندهای داخلی- در مقیاس های بزرگ دانست.
نوراله زاده اظهار داشت: این حاکی از این مطلب است که سیاست های صندوق همواره چه در سال های گذشته تحت عنوان اقتصاد مقاومتی و چه در حال حاضر در راستای حمایت از تولید داخلی بوده است.
وی مردم را بخش بزرگی از مخاطبان اصلی تحقق این شعار دانست و افزود: مردم باید با خرید کالای ایرانی برای ساختن آینده فرزندان خودشان و نسل های بعدی از این سیاست حمایت کنند.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید گفت: صندوق تا بحال یک سازمان پیشرو در بحث حمایت از تولید داخلی بوده است و امیدواریم امسال بتوانیم مدل های جدیدی در این حوزه طراحی و پیاده سازی کنیم.


نوراله زاده پرداخت تسهیلات حمایت از روستائیان و عشایر را ناشی از پیشتازی صندوق در این عرصه عنوان کرد و دستورالعمل های ابلاغی آن را نیز مبتنی بر دستورالعمل های صندوق با نگاه منبع گرایی و بازارگرایی و توانمندسازی جوامع محلی و روستایی دانست.
وی از تمامی مدیران خواست تا به بهترین نحو در اجرای این قانون تلاش نمایند و همچنان وجه تمایز صندوق را که به گفته تمامی استانداران و مسئولین محلی با سایر نهادها به خوبی مشهود است، حفظ کنند.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در ادامه تعیین ساختار و ماهیت حقوقی صندوق بعد از 25 سال و تصویب اساسنامه صندوق را از جمله اقدامات مثبت در سال گذشته عنوان کرد.
نوراله زاده در ادامه با تاکید بر ضرورت یادگیرنده بودن سازمان های پیشرو به تشریح فرآیند انقلاب صنعتی چهارم و الزامات سیاست گذاری کارآفرینی در این دوره پرداخت.
وی افزود: ما تاکنون سه انقلاب صنعتی را پشت سرنهاده ایم و آنچه در دهه اخیر پیش آمده انقلاب صنعتی چهارم است. در انقلاب صنعتی چهارم که بیشتر پایه آن بر اساس تولید مجازی شکل گرفت، تولید بدون کارخانه در فضای وب مطرح می گردد.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در ادامه با اشاره به فناوری های تاثیرگذار در این حوزه، بحث شبکه سازی اشیا، اینترنت اشیا، ارتباط اشیا با یکدیگر،BigData  و فناوری های محاسبات عظیم، هوش مصنوعی، چاپ سه بعدی، پول مجازی، فین تک ها و... را از جمله این فناوری ها دانست.
نوراله زاده همچنین برضرورت توجه بیشتر سازمان های آموزش دهنده نظیر نظام آموزش عالی و نظام آموزش فنی و حرفه ای به این مباحث و همسویی با دانش و تکنولوژی روز تاکید کرد.
وی همچنین با اشاره به تکنولوژی اپلیکیشن های دریافت و پرداخت گفت: در آینده تمام دریافت ها و پرداخت ها از طریق این اپلیکیشن ها صورت خواهد گرفت و دیگر کسی به بانک مراجعه نمی کند. ما نیز از مدتها قبل در صندوق به دنبال راه اندازی این اَپ بودیم که به دلیل موانع قانونی موجود در اساسنامه امکان آن نبود و با اصلاح اساسنامه امیدواریم تا پایان فروردین بتوانیم این کار را انجام دهیم و یک اَپ مخصوص صندوق داشته باشیم.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید ضمن تشریح روند تکامل وب نسل1 ، نسل2 و نسل 3 گفت: در وب نسل1 اطلاعات یک سویه منتقل میشد و اطلاعات تنها خواندنی بود. وب نسل2 به صورت مشارکتی بود به این ترتیب که امکان دریافت و ارسال اطلاعات برای کاربر مهیا بود نظیر اپلیکیشن های تلگرام و اینستاگرام اما وب نسل3 کاملا متفاوت است و در آن ارتباط سه طرفه است و ارتباط اشیا با اشیا نیز مقدور خواهد شد.
نوراله زاده افزود: سرعت تغییرات از وب نسل3 به وب نسل2 نمایی و بسیار بالاست و ما باید بتوانیم کسب و کارهای مرتبط با آن را در حوزه نرم افزار، برنامه نویسی و تولید اشیاء سامان دهیم.
وی در ادامه امکان تولید در هر مکان و هر زمان بصورت مجازی و مبتنی بر نیاز مشتریان، شکل گیری مدل های کسب و کار جدید، مدیریت بهینه اقلیمی، آلودگی، پسماند با استفاده از ابزارهای سنجش از راه دور و اینترنت اشیا، سیستم های گرمایش، سرمایش و تهویه هوشمند هم زمان را از جمله  اثرات مثبت فناوری های نوین برشمرد.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید همچنین بر ضرورت تدوین دستورالعمل های مناسب برای کسب و کارهای مجازی و غیر فیزیکی و دارایی های نامشهود تاکید کرد.
نوراله زاده در ادامه بحث حکمرانی هوشمند، شهر هوشمند و زندگی هوشمند را یک ادبیات جدید دانست و افزود: در آینده این تکنولوژی ها روی مدل حکمرانی حکومتها تاثیر خواهد گذاشت و شهرها به سمت هوشمند سازی می روند و به راحتی تولید در سطح بین المللی در جاهایی شکل می گیرد که نه الزاماً شهرک صنعتی و نه کارگاه است.
وی ایجاد اقتصاد نامتوازن، تقسیم بندی های جدید منطقه ای و شهری مبتنی بر برخورداری از فناوری های نوین، تغییر ماهیت نیروی کار و تقسیم بندی جدید از مهارت های نیروی کار،  معضل امنیت و نقض حریم خصوصی را ازجمله معضلات موج های جدید فناوری ذکر کرد.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در پایان افزود: ما باید در صندوق تولید کننده ایده باشیم و با توانمندسازی کارکنان و مدیران بتوانیم خود را با محیط های نامتجانس داخلی و خارجی تطبیق دهیم و فرهنگ سازمانی را به سمتی ببریم که مبتنی بر یادگیری و انتقال و اشتراک دانش باشد.