نشریات مرتبط نشریات مرتبط

نشریه داخلی نشریه داخلی

صفحات استانی صفحات استانی

پنجمين همايش ملي روز روستا و عشاير با حضور صندوق کارآفريني اميد برگزار شد

پنجمین مراسم بزرگداشت روز ملی روستا و عشایر با هدف معرفی فعالیت‌های اشتغالزایی در مناطق روستایی با حضور صندوق کارآفرینی امید و دیگر نهادها و دستگاه های فعال در مسیر خدمت رسانی و توسعه روستاهای کشور برگزار شد.
این همایش با شعار "کارآفرینان روستایی، کالای ایرانی، ارتقاء تولید ملی و ارزش آفرینی" و با حضور معاون اول رئیس جمهور، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید و دیگر مسئولین اجرایی در مجموعه فرهنگی تلاش برگزار گردید.
**روستا کانون تولید و یک نهاد هویت ساز است
اسحاق جهانگيري، معاول اول رييس جمهوري در پنجمين همايش روز ملي روستا و عشاير، روستا را کانون اصلي توليد و از مراکز و سازه هاي اصلي هويت بخش ايران عنوان کرد.
جهانگیری گفت: روستا نماد و يک نهاد هويت ساز در دوران هاي مختلف بود و امروز هم در بخش اقتصادي بايد به عنوان کانون مهم توليد مورد توجه قرار گيرد.
وي گفت: نمي توان درباره ايران و از امتيازات و ويژگي هاي آن صحبت کرد و فکر کرد اين ويژگي ها مختص جامعه شهري است.
جهانگيري گفت: اين که در سنوات گذشته شرايط پيش آمده که بخش قابل توجهي از مردم از روستاها به شهرها مهاجرت کرده اند يک واقعيت جدي است و نمي توانيم از آن فرار کنيم اما نبايد اين را هم از نظر دور داشت که تعداد زيادي از روستاها در تقسيمات کشوري به شهر تبديل شدند.
وي يادآور شد: اگر بخواهيم راجع به توسعه پايدار و متوازن صحبت کنيم، اين توسعه وقتي شکل مي گيرد که همزمان با توسعه شهر، توسعه روستا هم مدنظر باشد. يکي از نقاط ضعفي که گاهي در برنامه ها وجود داشته، اين بوده که به توسعه روستاها کمتر پرداخته شده است و بايد به طور جدي اين موارد را شناسايي و براي اصلاح آن اقدام کرد.
معاون اول رييس جمهوري اظهار داشت: ساکنين روستا بايد احساس کنند که نيازهاي اوليه آن ها مانند آب آشاميدني، راه آسفالته، آموزش و بهداشت مناسب تامين شده است، حتي امروز فناوري هاي روز تبديل به يک نياز جدي شده است.


جهانگيري خاطرنشان کرد: خوشبختانه در چهلمين سال انقلاب اسلامي يکي از نقاط برجسته جمهوري اسلامي اين بود که زيرساخت هاي مورد نياز توسعه روستاها فراهم شود، فراموش نمي کنيم در اوايل انقلاب روستاها از اکثر امکانات روستايي بي بهره بودند و حتي در مقاطعي دولت ها داشتن يخچال و تلويزيون را بعنوان شاخص رفاهي بيان مي کردند اما تدبير امام و جهت گيري انقلاب اين بود که رسيدگي به مناطق روستايي و دورافتاده بيشتر مورد توجه قرار گيرد و نهادهاي مناسب آن هم ايجاد شد.
وي اظهار داشت: امروز با افتخار مي توانيم بگوييم که 92 درصد جمعيت روستايي کشور داراي جاده آسفالته هستند. در دولت يازدهم و دوازدهم 14 هزار کيلومتر راه آسفالته احداث شد و 78 درصد از جمعيت روستايي کشور آب آشاميدني بهداشتي دارند.
وي گفت: ما در اوج کمبود منابع و با تدبير وزير نفت و عدم استفاده از بودجه دولت تصميم گرفتيم روستاهاي بالاي 20 خانوار را گازرساني کنيم و به فضل الهي تا الان بيش از 23 هزار روستا گازرساني شده و تا پايان دولت دوازدهم به 37 هزار روستا گازرساني خواهد شد.
**افتتاح ۴۰۰ واحد اشتغال پایدار روستایی
ابوالفضل رضوی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در همایش روز ملی روستا و عشایر با اشاره به افتتاح ۴۰۰ واحد اشتغال پایدار روستایی در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، گردشگری و فناوری صنایع دستی گفت: تا پایان سال جاری این تعداد به بیش از ۵۰۰۰ واحد در روستا‌های سراسر کشور خواهد رسید. دستورالعمل‌ها در این حوزه روان سازی شده و امیدواریم این موضوع در ذیل حقیقی خود قرار بگیرد.
وی افزود: توجه ویژه معاونت توسعه روستایی به موضوع جامعه پایدار است. درحقیقت ایجاد جامعه پایدار نشانه ایجاد عدالت در همه ابعاد آن است که شامل عدالت آموزشی، عدالت در خدمات درمانی و ... می‌شود.
وی ادامه داد: اگر جامعه پایدار ایجاد کنیم شاهد امنیت و کاهش نرخ مهاجرت از روستا‌ها به مناطق شهری خواهیم بود و هدف ایجاد جامعه پایدار رشد اقتصادی پایدار و مستمر است. مادامی که روستا توسعه پیدا نکند جامعه پایدار نخواهیم داشت و مادامی که جامعه پایدار نداشته باشیم یقینا عدالت در کلان باقی می‌ماند و صورت عمل به خود نخواهد گرفت. امنیت شامل امنیت غذایی است و امنیت اقتصادی نیز به تبع این موضوع از بین خواهد رفت.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع استارت‌آپ‌های روستایی اشاره کرد و افزود: ما توانستیم استارت‌آپ‌ها را شناسایی کنیم و در شش منطقه کشور با آن‌ها جلساتی را برگزار کردیم. نخستین جلسه در استان قزوین برگزار شد و جلسات بعدی در استان‌های ایلام، زنجان و اردبیل برگزار شد.

رضوی درخصوص توسعه زیرساخت‌ها در روستا‌ها گفت: ما به دنبال این هستیم که برق صنعتی را در روستا‌ها راه‌اندازی کنیم. قبلا برق در روستا‌ها فقط جنبه روشنایی منازل را داشت، اما امروز شرایط توسعه روستایی ایجاب می‌کند برق صنعتی به روستا‌ها برود. 
وی با اشاره به فعالیت همه استان‌ها در حوزه توسعه اشتغال روستایی گفت: ۳۱ استان کشور برای تحقق این مهم مشغول فعالیت هستند. در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ واحد اشتغال پایدار روستایی مراحل پایانی کار‌های خود را انجام می‌دهند.