صفحات استانی صفحات استانی

 

گفتگو با کارآفرين روستاي بدون بيکار زردوئي؛
اشتغال 1200 نفري توسط کارآفرين مورد حمايت صندوق کارآفريني اميد

 

 

 

 

 

گفتگو با کارآفرين روستاي بدون بيکار زردوئي؛

اشتغال 1200 نفري  توسط کارآفرين مورد حمايت صندوق کارآفريني اميد

 

تسنیم- فریبرز عزیزی، کارآفرین مورد حمایت صندوق کارآفرینی امید، جوانی کرمانشاهی که دکترای مدیریت دارد و برای حدود ۱۲۰۰ نفر به طور مستقیم شغل ایجاد کرده است. 

عزیزی با همت بالا و حمایت‌های صندوق کارآفرینی امید توانست تولیدات بومی فراموش شده را دوباره راه‌اندازی و امید را در دل مردم روستانشین منطقه اورامانات زنده کند.
این جوان که دانشجوی مدیریت دکترای صنعتی، دکترای مهارت کارآفرینی و دکترای افتخاری مهارت آموزی از ژاپن را دارد، 3سالی است که در منطقه اورامانات زبانزد عام و خاص است.
عزیزی با اراده ی قوی برای جلوگیری از مهاجرت جوانان از روستا و حتی مهاجرت معکوس از شهر به روستاها گام برداشته و تا کنون 1200 نفر از اهالی خطه کرمانشاه را صاحب شغل کرده است.
 این جوان روستایی علاوه بر کارآفرینی چندین اختراع داشته است و در کنار اشتغالزایی در روستاهای اطراف پاوه به برگزاری مراسم سنتی و ایجاد کارگاه‌های مختلف تولید صنایع‌دستی و کارگاه‌های پخت نان اقدام کرده است که همگی درخدمت بالا رفتن کیفیت زندگی مردم این منطقه قرار گرفته است. 
اختراع دستگاه پخت نان ساجی و راه‌اندازی 10کارگاه پخت نان با حمایت صندوق کارآفرینی امید در شهرهای مختلف و ایجاد اشتغال برای 150نفر از زنان روستایی تنها گوشه‌ای از فعالیت‌های این دانشجوی مقطع دکتری مدیریت صنعتی است.
عزیزی درخصوص حمایت های صندوق کارآفرینی امید می گوید: ‌در مدت 3سالی که شروع به فعالیت کرده‌ام تاکنون159 اختراع و ابداع کرده‌ام و تعدادی از آنها را نیز به ثبت رسانده‌ام. تاکنون300میلیون تومان برای راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی از صندوق کارآفرینی امید وام گرفته‌ام. مردم روستا هم حدود 600میلیون وام دریافت کرده اند.
وی افزود: از بچگی کارگری می کردم و پینه دستانم نشان از کودکی سخت در کارگری در منطقه عسلویه دارد. بعد از آنکه با سختی درس خواندم و در رشته مدیریت صنعتی دانشگاه اراک پذیرفته شدم و تحصیلاتم را تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه دادم با توجه به اختراعات بسیاری که به ثبت رساندم، هم اکنون بدون کنکور در مقطع دکتری مدیریت صنعتی در دانشگاه کرمانشاه مشغول به تحصیل هستم.
این فعال کارآفرین ادامه می دهد: برای ساخت دستگاه پخت نان ساجی مدت ها تلاش کردم و به ثبت رساندم. برای ساخت دستگاه اولیه حدود 75 میلیون هزینه کردم، اما به‌دلیل نشت گاز کار نکرد. ساخت این دستگاه همراه با آزمون و خطا بود و من برای این خطا حاضر بودم مبالغ سنگینی پرداخت کنم تا بتوانم راه درست را پیدا کنم.
خوشبختانه موفق شدم دستگاه پخت نان را بدون عیب و نقص بسازم و هزینه تولید آن نیز به کمتر از 10میلیون تومان کاهش پیدا کرد. این دستگاه به شکل دورانی کار می‌کند. به شکل 6 پر و 8پر کار می‌کند و آلیاژ آن از ساج است که به شکل غیرمستقیم گرما را منتقل می‌کند و در هر دقیقه10قرص نان پخته می‌شود و کارگران نیز کمتر خسته می‌شوند. از دستگاه پخت نان ساجی می‌توان برای پخت انواع نان‌ها استفاده کرد.

با این روش علاوه بر زنده کردن نان محلی، آن را به شهرهای اطراف صادر کردیم. با 15میلیون تومان وامی که صندوق کارآفرینی امید در اختیارم قرار داد کارگاه پخت نان ساجی را به کمک این دستگاه راه‌اندازی کردم و پس از آن این کارگاه را در 10 استان ازجمله استان‌های فارس، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، ایلام، کردستان و کرمانشاه راه‌اندازی کردم و برای هرکارگاه نیز 20میلیون تومان وام گرفتم.
پخت نان ساجی و اشتغال‌زایی برای150نفر از اهالی روستا نخستین گامی بود که برداشتم. پخت نان، تجربه‌ای بود که هنر و صنایع‌دستی فراموش‌شده دیگر این روستا را نیز دوباره زنده کنم. راه‌اندازی کارگاه‌های گیوه‌بافی و تولید وسیله بازی‌ای به نام «کوردینه» از دیگر کارهایی بود که باعث شد تا لبخند بر صورت خسته مردمان زحمتکش این روستا بنشیند.
از دیگر فعالیت های ما بافت گیوه است. با ثبت مدل‌های مختلف گیوه و استفاده از زیره طبی و جدید در همه آنها استقبال قابل توجهی از آن شد به‌طوری که هم‌اکنون این گیوه‌ها را به کشورهای عراق و کویت و چین صادر می‌کنیم و در ایام نوروز نیز مسافرانی که به روستای ما یا شهر کرمانشاه می‌آیند این گیوه‌ها را برای سوغات می‌خرند و نکته جالب اینکه در ایام نوروز توانستیم در سیاه‌چادرهایی که برای عرضه محصولات و تولیدات روستایی در ورودی شهر پاوه، روانسر و روستا برپا کرده بودیم طی 3‌روز تعداد زیادی از این گیوه‌ها را در مجموع به ارزش35میلیون تومان به مسافران نوروزی بفروشیم.
 وی درباره ارز آوری از بازارهای خارجی می گوید: در نمایشگاه های جهانی اسپانیا،ژاپن،فرانسه و چین شرکت کرده ام. بسیاری از حضور  در نمایشگاه های مختلف می ترسند، پر درآمد ترین نمایشگاه ما نمایشگاه چین است. در چین 20جشنواره برگزار می شود و  در تمام این نمایشگاه ها حضور داریم و توانستیم صنایع دستی را به صورت قابل استفاده برای مردم به بازار عرضه کنیم.به صورت میانگین خرج در رفته در هر نمایشگاه حدود 35 میلیون تومان سود برای ما باقی می ماند.
عزیزی به همراه جمعی از هم روستایی های خود با حمایت صندوق کارآفرینی امید در چهارمین نمایشگاه توانمندی های روستائیان و عشایر شرکت کرده و ضمن معرفی فرهنگ، آداب و رسوم و سنن منطقه خود محصولات و صنایع دستی تولید شده در روستای زردویی را برای فروش عرضه می کند.