صفحات استانی صفحات استانی

 

نمایش اطلاعات ثبت شده فرم نمایش اطلاعات ثبت شده فرم

نوراله زاده در سومين همايش ملي روز روستا و عشاير مطرح كرد:
كاهش رونق زندگي و اشتغال در روستاها، از مهمترين عوامل مهاجرت روستائيان به شهرها مي باشد

نوراله زاده، مديرعامل صندوق كارآفريني اميد كه به عنوان سخنران در سومين همايش ملي روز روستا و عشاير در سالن اجلاس سخن مي گفت از كاهش رونق زندگي و زمينه اشتغال در روستاها، بعنوان مهمترين عامل مهاجرت روستاييان به شهرها نام برد.
مديرعامل صندوق كارآفريني اميد ساختار نامناسب نظام برنامه ریزی در کشور و اعمال سیاست های ناموزون و یا نامتناسب اقتصادی و اجتماعی در گذشته را از عللي دانست كه مهاجرت روستاييان را در بردارد.
وي افزود: به طور کلی توجه زیاد به توسعه مناطق شهری مانند گسترش شهرک‌های صنعتی وامثالهم، موجب کاهش رونق اشتغال و زندگی در روستا ها ، افزایش نرخ مهاجرت و تخلیه روستاها گردیده است که اگر برای توقف این روند تدبیری اندیشیده نشود ، روستاها به عنوان کانون کار و تولید، نقش خود در اقتصاد کشور را از دست خواهند داد.   
نوراله زاده رویکرد و استراتژی صندوق کارآفرینی امید در حمایت از توسعه روستایی را بر دو مبناي اقتصادي و اجتماعي تقسيم بندي كرد و افزود: استقرار واحدهای تولیدی در روستا همچون طرح های مشارکتی و غیر مشارکتی و كمك به تبدیل فعالیت معیشتی روستاييان به فعالیت اقتصادی و درآمدزا،‌ از رويكردهاي اقتصادي صندوق در حمايت از توسعه روستاها مي باشد كه در اين راستا در اكثر قريب به يقين استان هاي كشور شاهد تحقق شعر صندوق مبني بر "هر روستا يك محصول و هر خانه يك كارخانه" بوده ايم.
مديرعامل صندوق كارآفريني اميد در ادامه به تشريح رويكرد اجتماعي صندوق در حمايت از توسعه روستاها پرداخت و گفت: حمايت از نيروي كار موجود در روستاها و احياء صنايع دستي از ديگر اولويت هاي حمايتي صندوق مي باشد كه در قالب حمايت از ايجاد صندوق هاي خرد محلي و طرح هاي مشاركتي روستايي در حال انجام مي باشد.
وي تسهيلات صندوق كارآفريني اميد را متناسب با شرايط موجود در روستاها دانست و افزود: تسهيلات ارزان قيمت، ضمانت آسان،‌ دوره بازپرداخت طولاني مدت، غير انتفاعي بودن تسهيلات و پوشش افراد غير بانك پذير را از ويژگي هاي تسهيلات صندوق برشمرد.


ايشان در ادامه سخنان خود برنامه جاری صندوق کارآفرینی امید در حوزه توسعه روستایی را يادآور شد و گفت: تداوم سیاست استقرار واحدهای صنعتی در روستاها در تعامل با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری، توسعه فرصت های گردشگری و بوم گردی روستایی، استقرار کامل صندوق های تامین مالی خرد محلی  و استفاده از ظرفیت خیرین اشتغال را از جمله اين برنامه ها برشمرد و به ارائه گزارش عملكرد پرداخت تسهيلات در حوزه هاي فوق پرداخت.
نوراله زاده، مديرعامل صندوق كارآفريني اميد در پايان سخنان خود با اشاره به اينكه نزديك به 5/28 درصد از جمعیت کل کشور (حدود 22 میلیون نفر) را روستاییان تشکیل می دهند و تقریبا نیمی از این جمعیت به عنوان جمعیت فعال به شمار آمده که بیش از 8 درصد از آن ها (نزدیک به 870 هزارنفر) فاقد شغل هستند گفت:  با توجه به وجود ظرفیت های بالا و زیرساخت های کارآفرینی و اشتغال‌زایی روستایی مانند گردشگری، کشاورزی، صنایع دستی و ... ، بايد برای ایجاد اشتغال حدود 900 هزار نفر بیکار در روستاها تدابیر جدی اندیشیده شود. 
وي افزود: در سال های گذشته روستاییان تقریباً از منابع صندوق توسعه ملی محروم بوده اند بنابراین پيشنهاد مي گردد برای تامین اعتبار جهت اشتغال 900 هزار نفر روستايي، یک خط اعتباری ریالی ویژه توسعه روستایی با عاملیت صندوق کارآفرینی امید ايجاد شود.