نشریه داخلی نشریه داخلی

نشریات مرتبط نشریات مرتبط

صفحات استانی صفحات استانی

خبر خبر

دکتر ربیعی:
امسال سال شکوفا شدن دولت است

کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان فارس با حضور دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، استاندار فارس، برخی نمایندگان مجلس و جمعی از معاونین و مدیران کل ادارات استان در سالن اجتماعات استانداری فارس برگزار شد.
دکتر ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن سخنرانی در این مراسم اظهار داشت: امسال سال شکوفا شدن دولت است اما هیچ اتفاقی در کشور نخواهد افتاد مگر این که به یک ذهنیت واحد از توسعه برسیم.
دکتر ربیعی عنوان کرد: برخی انتقاد می‌کنند دولت تنها به تورم پرداخت اما اگر تورم را رها می‌کردیم رشد را می‌خورد و رکود را بازمی‌گرداند.
وی در ادامه اظهار داشت: در چند سال اخیر دولت رشد پنج درصد را ایجاد کرده اما این رشد نمی‌تواند اشتغال ایجاد کند چراکه رشد به بخش‌های سرمایه‌بر می‌رود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بخش خصوصی و فعالان اقتصادی شرکای ما هستند بنابراین تمامی توان ما در جهت توسعه همکاری و رفع مشکلات فی مابین است که در این راستا باید به مشکلات موجود ما نیز توجه شود.
استاندار فارس نیز ضمن خیر مقدم به وزیر و هیئت همراه و قدردانی از حضور نمایندگان مجلس به سبب حضور در جلسه به حمایت از مشاغل خرد و کوچک توسط صندوق اشاره کرد و اظهار امیدواری نمود که حمایت از این مشاغل در این استان بصورت پایلوت انجام گیرد.
مهندس افشانی اظهار داشت: استان فارس از لحاظ تقسیمات کشوری  با 29 فرمانداری، 84 بخشداری، و 205 دهستان اولین استان کشور بوده و جمعیت استان در سرشماری فعلی از پنج میلیون نفر بیشتر شده است.
استاندار فارس به حوزه صنعت و معدن استان اشاره کرد و افزود: وجود حدود 4720 واحد صنعتی به بهره برداری رسیده سبب شده تا فارس بتواند رتبه 5 کشور را بدست آورد.
وی ادامه داد: 70 شهرک و ناحیه صنعتی مصوب که 62 شهرک در حال بهره برداری و واگذاری  به متقاضیان است در استان وجود دارد و منطقه ویژه اقتصادی شیراز نیز به وسعت 1000 هکتار و منطقه ویژه صنایع  انرژی بر لامرد جهت استقرار صنایع بزرگ در کنار منطقه پارس جنوبی و امکان تامین آب منطقه از طریق دریا به مساحت  8500 هکتار در حال اجرا می باشد.
مهندس افشانی گفت: همچنین 542 معدن دارای پروانه بهره برداری در استان با ذخیره 2.8 میلیارد تن و ظرفیت استخراج سالیانه حدود 50 میلیون تن در استان وجود دارد و 37 نوع ماده معدنی مختلف در استان شناسایی شده که از این میان، ۲۰ ماده معدنی در حال بهره‌برداری می‌باشند.
استاندار فارس ظرفیت های زیارتی و گردشگری استان را جزء مزیت های استان برشمرد و افزود: وجود مرقد مطهر حضرت شاهچراغ (ع) در شهر شیراز و نامگذاری این شهر به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) توسط مقام معظم رهبری ، وجود چهار اثر ثبت شده در فهرست آثار جهانی همانند تخت جمشید،پاسارگاد،نقش رستم،باغ ارم، وجود 3000اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، وجود آرامگاه های حافظ و سعدی در شهر شیراز و وجود جاذبه های طبیعی سبب شده است تا فارس اولین استان کشور از نظر موقعیت زیارتی و گردشگری باشد.
وی گفت: فارس تنها استانی است که تمام جاذبه های مذهبی، تاریخی و طبیعی را دارد و هر شهری از این استان یک شهر تاریخی کهن با سابقه تاریخی چند هزار ساله است که موقعیت فوق العاده ای دارد.استاندار فارس به ظرفیت صنایع دستی استان اشاره کرد و افزود: 50 درصد از رشته های  صنایع دستی کشور در استان فارس وجود دارد و پیش بینی می شود که حدود 200 هزار نفر نیز در این صنایع مشغول به کار هستند.
گفتنی است در این جلسه مقام عالی وزارت پای درد و دل فعالان اقتصادی استان و نمایندگان جامعه کارگری و کارفرمایی وتعاونگران فارس نشست.