نشریه داخلی نشریه داخلی

نشریات مرتبط نشریات مرتبط

صفحات استانی صفحات استانی

خبر خبر

توسط دکتر نهاونديان در اولين نشست سراسري معاونين و مديران ستادي و استاني صندوق كارآفريني اميد مطرح شد؛
یکی از راه های مبارزه با رانت و فساد، کاهش ارتباطات شخصی و اداره سیستم محور سازمان ها می باشد

دكتر نهاونديان سرپرست نهاد رياست جمهوري و عضو هيات امناء صندوق كارآفريني اميد با حضور در اولين نشست سراسري معاونين و مديران ستادي صندوق به ايراد رهنمودهايي به شرح ذيل پرداخت.

برنامه امسال کشور رونق اشتغال است. هر مسئول در هر كجا كه خدمت مي كند باید از خودش بپرسد برای رونق اشتغال در کشور چه می توان كرد. همه ما از حالت تماشاگر بودن باید خارج شده و خود را بازیگر صحنه بدانیم. 
خیلی فرق هست بین اينكه یک اتفاقی بیفتد و من شادمانی کنم باحالتی که من در آن اتفاق خوب سهیم باشم. وقتی مردم لبخند بر روی لب شان بنشيند و من در وجدان خودم احساس کنم سهم کوچکی در این خوشحالي دارم.
انشااله امسال با رسیدن به یک توافق عزت‏مند موانع پيشرفت از سر راه كشور برداشته مي شود. از عواملي که گام‏های اولیه این تفاهم برداشته شد، این بود که در این یک سال و نیم گذشته، اقتصاد ایران نشان داد که می تواند روی پای خودش بایستد و با همکاری و همبستگی مردم و دولت توانستيم تورم شتابان اقتصاد را کنترل کنیم و التهاب را از بازار های اقتصادی کشور پاک کنیم. اگر یک پیام قوت و اقتدار از اقتصاد ما ارسال نمي شد طرف مذاکره این گونه حاضر نمی شد که پای میز مذاکره امتیاز دهد. هر انسان منطقی اگر فاصله بین چیزهايي  که می خواستند و چیزهايي که اكنون به آن تن داده اند را مقایسه کند متوجه خواهد شد كه آنها يك پيام مقاومتي را از اقتصاد ايران دريافت كرده اند.
پس همه فعالان اقتصادی و کسانی که مسئولیتی در اقتصاد کشور دارند بايد در اين مهم نقش آفرین باشند و اگر در مسير التهاب زدايي از بازارها و ايجاد آرامش و اميد بين مردم خود را سهيم بدانند، در مسير عزت و آباداني كشور گام نهاده‏اند. بايد كماكان و تا زماني كه توفيق نهايي حاصل شود، همين پيام عزت و اقتدار از اقتصاد ايران به گوش برسدو هیچ خللی در آن ايجاد نشود.
توفیقی که حاصل شده این است که توانستيم بازه نوسانات را چه در بازار ارز، چه در بازار کالا به حداقل برسانيم و علامت‏های مساعدي که انشااله در روزها و هفته های آینده بيشتر شاهد آن خواهيم بود پديدار شود.
حاصل توافق در حوزه اقتصاد ما چیست ؟
 این است که یک مانعی از سر راه برداشته شده است، به اين معني نيست که با حصول توافق مشکلات اقتصادی بر طرف می‏شود. تنها میدان باز می شود برای شکوفائی، برای نوآوری، ابتکارات اشتغال زا، سرمایه گذاری، جهش در صادرات و ميدان باز مي شود براي همکاری های اقتصادی منطقه‏ای.
  میدان باز می شود اما در این میدان کسانی باید گل بزنند، باید بازیگری کنند و تلاش کنند تا کار را جلو ببرند. مثل جاده ای که راه بندان است و در صورتيكه آن راه بندان برداشته شود به رانندگاني مطمئن نياز است تا در اين جاده سريع و صحيح رانندگي كنند و مسافران را به مقصد برسانند. 
پس این مهم خواهد بود که هر کسی در عرصه وسیع اقتصاد ایران به جای این که خود را تماشاگر یا بهره بردار صحنه بداند، نقش آفرین و موثر نشان دهد. حال سوال اينست كه اگر مسابقه رونق افزايي و اشتغال زايي در اقتصاد ايران در سال 94 برگزار شود نقش صندوق كارآفريني اميد در اين مسابقه چيست؟
در تحقيقاتي كه روي شاخص‏هاي فضاي كسب و كار در چند سال اخير صورت گرفته، در پاسخ بسياري از فعالان اقتصادي به موانع موجود، اشاره به مشكل تأمين مالي بوده است كه واقعاً مشكلي جدي است هم به دلیل عدم تکوین بازار سرمایه در اقتصاد ایران و اتکای زیاد به بازار پول و هم به دلیل عدم توزیع مناسب امکانات و عدم هدایت پس اندازهای اقتصاد ملی به تامین مالی پروژه ها و بنگاه ها.
در کنار آن، کیفیت خدمت رسانی تسهیلات بانکی ما هم به پروژه ها و بنگاه ها بهینه نبوده است.
خصوصا در توجه و اعتنای شایسته به بنگاه‏ها و طرح‏های خرد و کوچک، توزیع منابع بانکی ما در مسیر اشتغال مولد، مهندسی شده نيست. با توجه به اينكه بنگاه های کوچک و متوسط بیشترین سهم را در اشتغال زائی دارند، اما در برخورداری از تسهیلات بانکی این نسبت معمولاً مراعات نمی شود.
این حرف به این معنا نیست که در اقتصاد ما نباید بنگاه های بزرگ وجود داشته باشند و نباید به آن ها تسهیلات داد. این حرف مورد تایید نیست، به هر حال ما در میدان‏ رقابت جهانی هستيم، باید تولید انبوه داشته باشیم، باید بنگاه های بزرگ داشته باشیم که تحقیق و توسعه داشته باشند تا ما بتوانیم مرتبا نوآوری کنیم اين بحث در جای خود از استدلال لازم برخوردار است اما توجه به بنگاه هاي بزرگ نبايد ما را از پرداختن به بنگاه هاي كوچك و متوسط باز دارد. لذا صندوق كارآفريني اميد با توجه به ويژگي و امتيازي كه دارد و توجه خاصي كه به بنگاه هاي خرد و كوچك و حتي كسب و كارهاي خانگي دارد مي‏تواند متولي اين كار گردد.
ما می خواهیم به یک خلاء که در اقتصاد ایران بوده است بپردازیم و  آن میکروفاینانس است. تجربه جهانی هم نشان داد کشور هایی که برای این موضوع سازمان‏های خاص ایجاد کردند و به طور ویژه اهتمام به تامین مالی بنگاه ها و طرح های خرد داشته اند، هم در حل مشکلات اجتماعی خود و هم در جذب سپرده های کوچک موفق تر بوده‏اند.
صندوق بايد از شبكه هاي مويرگي و منابع خرد خانگي، براي تجميع منابع و ايجاد سرمايه هاي كلان بهره ببرد. وظيفه صندوق شناسايي سرمايه هاي خرد، ارتباط با آن ها و تقويت رابطه شبكه اي بين اين منابع است.
صندوق نبايد متكي به منابع دولتي باشد و منبع دولتي بايد صرفاً پول اوليه باشد و مابقي منابع مورد نياز بايد از تجميع منابع خرد مردمي تامين گردد.
صندوق به جاي تشويق و پرداخت وام هاي مصرفي بايد با حمايت از كارآفرينان، ابتكارات آنان را تبديل به شغل نمايد. اين كار در بانكها به دليل پرهزينه بودن مقدور نيست، اما صندوق مي تواند اين خلاء را  بدور از بروكراسي هاي اداري پر نمايد.
لازمه جمع آوري منابع مردمي، بالا بردن درجه اعتماد است، اما لازمه افزايش اعتماد اين است كه مواجه با كوچكترين نشانه‏هاي رانت و فساد در همان نطفه اوليه مبارزه كنيم و يكي از راه هاي آن كاهش ارتباطات شخصي است و بايد سازمان را سيستم محور اداره كنيم نه فرد محور.
ما باید سازوکار تخصیص امکانات و تسهیلات سالم و چالاک را در این صندوق طوري پیاده کنیم كه در جاهایی دیگر بتواند الگو باشد و دیگران از اینجا بیاموزند. البته دولت همچنان که در سال گذشته و امسال هم اقدام کرد در حد امکان خودش براي حمايت مالي صندوق اقدام خواهد کرد، ليكن اگر مردم ببينند اين صندوق مشكل گشاي آنان است خود وارد صحنه مي‏شوند و به تامين منابع كمك مي كنند.
کار خوبی که در پايان سال گذشته انجام شد اين بود كه جایگاه صندوق از صورت یک تصمیم مدیریتی به یک جایگاه قانونی ارتقاء پیدا کرد. صندوق کارآفرینی امید به عنوان صندوقي با مجوز بانک مرکزی فعالیت خودش را آغاز می کند و بايد این پیام را داشته باشد که در همه فرایند‏ها و همه کار ها بر اساس قانون و مقررات و انضباط کامل عمليات خود را انجام دهد. انضباط به معني بروکراسی اضافی نیست، سرمايه اصلي انضباط وجدان است، اعتقادات قلبی است . البته بايد انضباط سازمانی به کمک آن بیايد.
محور اصلي در سیستم اعتباری خرد و کوچک انسانها هستند. حفظ کرامت انسانها و تقویت اعتماد به نفس انسانها در واقع موتور محرک تولید در بنگاه های خرد و کوچک است لذا در برخورد با متقاضيان بايد دانست كه منابع مالي صندوق سرمايه اصلي آن نيست بلكه اين متقاضيان هستند كه سرمايه هاي واقعي ماصندوق مي باشند. فكر متقاضي، قوه محركه او و انرژي مثبت او سرمايه كار صندوق است..
حفظ كرامت انساني از شاخصه هاي اصلي دولت تدبير و اميد است متقاضي شايد نياز مالي داشته باشد ولي اين نياز نبايد او را كوچك كند.
نبايد فراموش كنيم، متقاضي كه مراجعه مي كند چه نياز مالي داشته باشد و چه به دنبال ايجاد كسب و كار باشد، بايد به بهترين شكل مورد كرامت قرار گيرد و ما خدمتگزار او هستيم. همه ما ملزم به رعايت اين عنصر اخلاقي هستيم كه از اسلام آموخته ايم و رعايت آن از هر دستور اداري و سازماني فراتر است. اگر ما به انسان ها احترام بگذاريم خداوند عهده دار تكريم ما خواهد بود.
در این یک سال ونیم گذشته این طور نبود که منابع مالی دولت افزایش پیدا کرده باشد، دولت درآمدش بیشتر از گذشته نشده بود، بلکه با کاهش قیمت نفت، کاهش هم پیدا کرد، اما سخن در این بود که همین منابع محدود را با تکیه بر روحیه امیدوار مردم و قدری انضباط مديريت كرديم لذا افزایش منابع مشكل گشا نیست، بلكه مشکل‏گشايي، یک سرمایه امیدواری و انرژی مثبت درونی است به علاوه یک انضباط سازمانی. همین حکم که در اقتصاد ما توانست اثر و نتیجه مثبت ایجاد کند در سازمان‏هاي کوچک‏تر و در صندوق کارآفرینی امید هم مي تواند نتایج بسیار خوبي به بار آورد. من بسيار امیدوارم که در سال 94 ما بتوانیم نتایج درخشان‏تری نسبت به سال گذشته بدست آوريم اگر همان حرف اول را مد نظر داشته باشيم و از خويش بپرسیم من امروز و امسال چه کمکی می توانم به اقتصاد ملي بكنم؟
در پايان از دوستاني كه در صندوق كارآفريني اميد زحمت مي كشند و به مردم خدمت مي كنند تشكر مي كنم و اميدوارم از اين فرصت خدمت رساني بزرگ كه نصيبتان شده است نهايت بهره و استفاده را ببريد.
مطمئن هستم که با نیت خدمت به مردم مي توانيم دستاوردهاي بهتري در اين مجموعه بدست آوريم و لبخد رضايت بيشتري بر 1لبان مردم بنشانيم.
برای همه شما آرزوی توفیق می کنم