نشریه داخلی نشریه داخلی

نشریات مرتبط نشریات مرتبط

صفحات استانی صفحات استانی

خبر خبر

در یازدهمین جشنواره کارآفرینان برتر ملی صورت گرفت؛
تقدیر از کارآفرینان برتر سال 95 و کارآفرینان نمونه صندوق کارآفرینی امید

مراسم یازدهمین جشنواره معرفی کارآفرینان برتر سال 1395 در محل وزارت تعاون،کارو رفاه اجتماعی با معرفی 10 کارآفرین برتر ملی و 11 کارآفرین نمونه صندوق کارآفرینی امید برگزار شد.
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در این همایش با اعلام خبر تصویب برداشت 1.5 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی، گفت: شب گذشته با کمیسیون بودجه مجلس و فراکسیون اشتغال مجلس نشستی داشتیم و اصول و چارچوب کلی 1.5میلیارد دلار برای اشتغال توانمند ساز را باهم تفاهم کردیم و امروز کلیات آن در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و امیدواریم با فوریت با اجزایی که تفاهم کردیم و پشتیبان ما خواهند بود برنامه هایمان را دنبال کنیم .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ما مکلف هستیم حداقل سالی 955 هزار شغل ایجاد کنیم تا بتوانیم پاسخی قابل به نیاز جامعه بدهیم. راه حل های مرسوم و معروف دیگرپاسخگوی نیازهای ما نیست. نه اینکه آن ها نباید اجرا شوند بلکه ما نیاز به جذب سرمایه، ایجاد محدودیت در واردات، تامین مالی بنگاه های راکد و نیمه فعال داریم. اگر بخواهیم اقتصاد کشور را به نحوی به حرکت درآوریم که این پاسخ عظیم را بدهد باید ایجاد سریع شغل توسط شرکت هایی انجام شود که رشد سریع کارآفرینی را داشته باشند.
ربیعی گفت: کارآفرینی راه بی بدیل ماست. شاید بیش از 4 دهه است که درباره کارآفرینی در دنیا گفت و گو شده و ما یک دهه است که در ایران به این موضوع پرداخته ایم.
به گفته وی، متولدان دهه 1360 در دهه 1380 وارد بازار کار شدند که شرایط بازار کار برای آنها مناسب نبود. این جمعیت وارد دانشگاه ها شدند که در دهه 1390 دو سوم آنها وارد بازار کار شدند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: از کار در خانه تا کار در کارخانه نیاز امروز کشورمان است . نیاز به رشد، تولید و ایجاد ثروت درجامعه و نیاز به جامعه ای اخلاقی وانسانی هم داریم که باید همه را درکنار هم دنبال کنیم.
ربیعی با اشاره به تندیس «مرحوم عالی‌نسب»، به عنوان تندیس این جشنواره اظهار داشت: معتقدم جامعه‌ای که به گذشتگان خود احترام نگذارد، موفق نیست و باید از پیشینیانی که در موفقیت ما مؤثر بوده‌اند، تشکر کنیم؛ مرحوم عالی‌نسب نماد همه کسانی است که اندیشه اقتصادی ـ اجتماعی داشتند و نماد مبارزه با فقر است.
ربیعی در این مراسم ضمن تشکر و سپاس از کارآفرینانی که مشارکت کردند، درباره فرآیند شناسایی کارآفرینان برتر گفت: کارافرینان برتر استان به استان، شهر به شهر انتخاب شدند و درمورد هر کدام شاخص ها مورد سنجش قرارگرفت و یک کار علمی واقعی انجام شد. ما امروز در خدمت 10 نفر از مشت نمونه خروار بودیم که در این جا تقدیر شدند. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: ما در تولید بزرگ و رشد و هم در کارهای کوچک و توانمندساز نیاز به کار داریم. در جشنواره امسال از کارآفرینان و مشاغلی قدردانی شد که در گذشته کمتر به آنها توجه شده بود، مانند مجسمه‌سازی یا سوزن‌دوزی؛ امروز صندوق کارآفرینی امید از کارآفرینان نمونه در دل روستا، در شهر کوچک، از یک مجسمه ساز کارآفرین تقدیر بعمل آورد. بنابراین، می‌خواستیم اعلام کنیم که همه مشاغل برای ما مهم هستند. امروز از صندوق کارآفرینی امید و از این گونه کارآفرینان هم تقدیرشد.
وی با اشاره به اینکه کارآفرینی فردی در سال های اخیر به میزان قابل قبولی رشد کرده است، گفت: مطالعات نشان می دهد کارآفرینی فردی در جایی که به ریسک مرتبط می شود دچارمشکل است. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: امروز در حال گذار از کارآفرینی فردی و سازمانی هستیم و باید کارآفرینی نهادی را دنبال کنیم.
ربیعی با اشاره به اینکه کمتر درباره کارآفرینی نهادی سخن گفته شده است، گفت: منظور از کارآفرینی نهادی بنیاد هایی است که افراد با سهولت بیشتری بتوانند در فضای کارآفرینی حرکت کنند. کارآفرینی نهادی، امروز در حقیقت بهبود فضای کسب و کار در اشتغال کشور در رسته های منتخب است.
وی افزود: از چندی پیش کارآفرینی نهادی را دنبال کردیم و امیدواریم در 100روز اول برنامه ما نوشتن بهبود فضای کسب و کار در رسته های منتخب باشد و با توجه به اینکه هر کدام از رسته ها چه ضرورتی برای بهبود فضای کسب و کار دارد، دنبال شود و خروجی های آن به مصوبات دولت و شورایعالی اشتغال خواهد رسید .
وی گفت: سیاست کلان و اجرایی ما در جهت توانمندسازی است . ما افراد پایین را لایه بندی کرده ایم آنانی که به هیچ وجه قادر به توانمند شدن نیستند ، اعلام می کنم آن ها در سقفی از حداقل دستمزد دریافتی ظرف چند مرحله زندگی با کرامت خواهند داشت .
ربیعی گفت: برای افرادی که توانمندی کمتری دارند در سازمان فنی و حرفه ای، سازمان تامین اجتماعی و نظام تامین اجتماعی و نظام مهارت کم توانان با برنامه در صد روز اول دولت دوازدهم اقدام می شود که درجاهایی به شکل پاره وقت بروند و بخشی از حقوق آن ها را خود ما پرداخت می کنیم که از سقفی از حداقل یا کف حمایت اجتماعی بهره مند شوند .
وی با اشاره به طرح کارورزی گفت: در طرح های کاروزی و مشوق های کارآفرینی و سایر طرح ها ما می توانیم افراد را به سمت توانمند سازی ببریم.
وی گفت: ایجاد یک شغل برای یک خانواده بسیار ارزشمندتر از پاشیدن پول در درون یک خانواده است که بنیان های اخلاقی و فرهنگی را ازبین می برد . این مسیری است که دنبال می کنیم و گزارش سه ماهه و شش ماهه ارائه خواهیم داد .
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال هم رشد بالا را تجربه می کنیم اما در لایه مکمل. برنامه مکمل مبتنی بر کارآفرینی هایی است که مبتنی برSME هاست . اجازه می خواهم که از کوچک و متوسط به خرد نیز برسم . شاید ادبیات خرد وارد ادبیات ما نشده است اما امروز در بخش خرد نیز نیازمند سامان دهی نظام مالی اساسی و ساماندهی کارآفرینی هستیم و باید با صندوق نوآوری شکوفایی با معاونت علمی وفن آوری ریاست جمهوری و با دستگاه های ذی ربطی که می توانند حمایت کنند.
قدرت حاج نوری از استان اردبیل در بخش کشاورزی از شرکت آرتا جوجه سبلان با فعالیت در حوزه زنجیره یکپارچه تولید و فرآوری، رضا خلج از استان تهران در بخش خدمات از بنگاه امن پردازان سورنا با فعالیت در حوزه نرم‌افزار و سخت‌افزار امنیتی، مهدی سنچولی از خراسان رضوی در بخش خدمات از بنگاه زال پارس در حوزه ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی و محمد ضرابی از زنجان در بخش صنعت از شرکت تولیدی صادراتی پوشاک مهیار زنجان با فعالیت در حوزه تولید انواع پوشاک به عنوان کارآفرین برتر معرفی شدند. همچنین مجید بصرنیا از استان قم در بخش صنعت از شرکت نانو بتن امین (دانش‌بنیان) در حوزه بتن آماده، مجید نخعی‌نژاد از استان کرمان در بخش صنعت از شرکت صنایع ممتازان در حوزه ساخت و نصب انواع ماشین‌آلات، روح‌الله صابری ریسه از استان کرمان در بخش کشاورزی از شرکت پرشین بنیان آریا (دانش‌بنیان) در حوزه تولید کودهای بیولوژیک و ارگانیک نیز در این جشنواره به عنوان کارآفرین برتر معرفی شدند.
همچنین بیژن قبادی از استان کرمانشاه در بخش کشاورزی از شرکت مجتمع شیمیایی بیستون کرمانشاه از حوزه تولید سموم کشاورزی، مسعود توتونچیان از استان همدان در بخش صنعت از شرکت صنایع غذایی سحر در حوزه صنایع تبدیلی کشاورزی، اصغر نبیل از استان یزد در بخش خدمات از شرکت مجموعه مشیر یزد در مجموعه اقامتی پذیرایی نیز از دیگر کارآفرینان برتری بودند که امور معرفی و تقدیر شدند.
در ادامه عارف رئیسی از استان چهارمحال و بختیاری در زمینه نساجی سنتی، غلامرضا کیوان تبار از استان آذربایجان شرقی در زمینه تولید گل مصنوعی، محمدعلی جمشیدی از استان اصفهان در زمینه تولید مصنوعات سنگی، زهرا همایون از استان فارس در زمینه بسته بندی گیاهان دارویی و لباس های بیمارستانی، شکوفه کنکاشیان از استان سیستان و بلوچستان در زمینه تولید پوشاک زنانه و سنتی، سعید شاهین فر از استان لرستان در زمینه تولید مصنوعات فلزی، عیسی ارشادی از استان آذربایجان غربی در زمینه تولید مجسمه ، پروانه درویشی از استان ایلام در زمینه حصیربافی، علی محمد ژاله از استان خراسان شمالی در زمینه شیرینی و بستنی سازی، راضیه عبدالهی از استان بوشهر در زمینه صنایع دستی و عبدالستار شکاری از استان گلستان به عنوان کارآفرینان برتر صندوق کارآفرینی امید معرفی شدند.