نشریه داخلی نشریه داخلی

نشریات مرتبط نشریات مرتبط

صفحات استانی صفحات استانی

خبر خبر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی: مهمترین برنامه ما تثبیت شغل است / صندوق کارآفرینی امید عملکرد فوق العاده مثبتی داشته است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر ضمن تشریح جزئیات ابلاغ آئین نامه تسهیلات اشتغال روستایی گفت: مهمترین برنامه ما تثبیت شغل است؛ وقتی رکود طولانی داریم روی همه چیز تاثیر می‌گذارد و در حال حاضر باید روی تثبیت شغل کار کنیم.
ربیعی افزود: آیین نامه اجرایی قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد و به موجب آن معادل ریالی یک میلیارد و 500میلیون دلار از منابع صندوق توسعه ملی بمنظور بهبود  کسب و کار و ایجاد اشتغال در مناطق روستایی، عشایری و شهرهای زیر 10 هزار نفر قرار خواهد گرفت.
وی اظهار داشت: بمنظور رشد این اعتبار مقرر شد تا بانک های عامل شامل بانک کشاورزی، توسعه تعاون و پست بانک و صندوق های کارآفرینی امید و کشاورزی نیز هر یک معادل ریالی این اعتبار را از منابع خود به این قانون اختصاص دهند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درخصوص علت انتخاب این بانک ها گفت: روستائیان و شهرهای زیر 10هزار نفر بیشتر با این بانک ها سر و کار دارند. بانک کشاورزی همواره در این عرصه بانک پیشرو بوده است و به دلیل اینکه ایجاد اجتماعات محلی و گروه های خودیاری و تعاون-روستا در این طرح مطرح بوده بانک توسعه تعاون به این طرح پیوست. صندوق کارآفرینی امید نیز عملکرد فوق العاده مثبتی داشته است و در سفرهای استانی عموم استان ها از عملکرد صندوق رضایت داشته اند و در نهایت صندوق توسعه کشاورزی را هم به این طرح اضافه کردیم.
ربیعی تصریح کرد: نرخ سود مصوب بانک مرکزی 18 درصد است و ما برای اینکه سرمایه گذاری راحت‌تر شود، نرخ را به 6 درصد رساندیم و از طریق سپرده‌گذاری بانک‌ها 3 درصد نرخ تسهیلات را پایین‌تر آوردیم تا به کسب و کارهای کوچک اختصاص دهیم.
وی افزود: این طرح از هفته آینده اجرا می‌شود و ما از طریق رسانه‌های محلی رسته های شغلی مورد حمایت این طرح را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: پرداخت این وام هم به صورت انفرادی و هم در قالب گروه های تجمیعی خواهد بود و بیکاران روستایی که در سایت کاریابی های وزارت کار ثبت نام کرده اند در اولویت پرداخت این تسهیلات هستند.
ربیعی افزود: برای ما چند استان که درآمدشان کمتر است در اولویت هستند؛ صنعت هایی مثل مبل، فرش و پوشاک حتی کشاورزی و گیاهان دارویی هم جز رشته های پر کشش اشتغال بررسی شده است.
وی با اشاره به اینکه سیاست گذاری برای ایجاد اشتغال نیاز به طرح‌ها و ایده‌های جدید دارد، گفت: رشد اقتصادی همراه با اشتغال نیازمند تمرکز در حوزه های اقتصادی است که اشتغال مردم و رونق کسب و کار پایدار را به دنبال داشته باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه کالاها در انبارها مانده است، تاکید کرد: باید بازار ایجاد کنیم تا چرخه تولید حرکت و این چرخه می تواند به تثبیت شغل کمک کند.
ربیعی با تاکید بر اینکه کاهش فقر و اشتغال از برنامه دولت است، گفت: در چهار سال آینده به دنبال اشتغال توسعه ای ناشی از کارهای بزرگ هستیم.
وی اظهار داشت: نرخ بیکاری ما 12 درصد است که بر اساس برنامه‌ها باید به 4 درصد برسد و اکنون سالانه 800 هزار بیکار تحصیل کرده به جامعه افزوده می شود؛ ما امسال 400 هزار شغل اولی داشتیم و یکی از برنامه‌های ما این است که آنها را رسمی کنیم و پیش بینی ما این است که آنها را به 700 هزار شغل برسانیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعتقاد به نقش نظارتی دولت در بحث اشتغال، افزود: توسعه صادرات و حضور در بازار منطقه ای باید بر اساس نیاز بازار های جهانی و حضور مستمر باشد.
ربیعی درباره بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، گفت: باید کار فرهنگی هم بکنیم تا فارغ التحصیلان دانشگاهی فقط دنبال کار دولتی نباشند؛ البته حق می دهم که همه شغل آبرومند متناسب با تحصیلات خود داشته باشند اما در این میان باید شرایط را هم در نظر گرفت.