نشریه داخلی نشریه داخلی

نشریات مرتبط نشریات مرتبط

صفحات استانی صفحات استانی

خبر خبر

وزیر کار: سهم تسهیلات اشتغالزایی شهرستان های زلزله زده 30درصد افزایش خواهد یافت

علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با سفر به استان کرمانشاه و بازدید از مناطق زلزله زده، در جلسه کارگروه اشتغال استان که در محل فرمانداری شهرستان سرپل ذهاب برگزار شد از افزایش 30درصدی تسهیلات اشتغالزایی شهرستان های زلزله زده خبر داد.
در این جلسه که با حضور نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، بازوند استاندار کرمانشاه، تجری نماینده مردم قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسئولین دستگاه های اجرایی استان برگزار شد دکتر ربیعی پس از تسلیت به خانواده جان باختگان حادثه و آرزوی بهبودی برای مجروحین حادثه گفت: تمامی ملت ایران در این حادثه در کنار زلزله زدگان کرمانشاهی بودند و با آن ها همدردی کردند، دولت نیز با تمام توان در کنار آسیب دیدگان قرار دارد.
دکتر ربیعی افزود: تمام مردم زلزله زده و آسیب دیده، باید مورد حمایت قرار گیرند اما  برای تسکین آلام جامعه هدف سازمان بهزیستی باید آنها را به شکل ویژه دریابیم، که در شهرستانهای زلزله زده شمال غرب برای رفع پاره ای از مشکلات مددجویان بهزیستی به تعداد 1198 خانوار مدد جوی این سازمان مبلغ یک صد میلیون ریال تسهیلات بلاعوض جهت ساخت منازل مسکونی اختصاص و پرداخت خواهد شد.
وی با بیان اینکه خسارات زلزله نیازمند یک سال کار مداوم است تصریح کرد: برای این منظور مستمری حادثه دیدگان تحت پوشش بهزیستی در آبانماه 2 برابر پرداخت خواهد شد و تعداد یکصد و بیست نفر معلول حادثه دیده جدید از چتر حمایتی سازمان بهزیستی برخوردار و مبلغ 1200 میلیارد ریال  تسهیلات توسعه روستایی به منظور ایجاد اشتغال پایدار در منطقه افزون بر سهمیه قبلی اختصاص خواهد یافت.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین اظهار داشت: بمنظور حمایت از افرادی که در اثر حادثه کار خود را از دست داده اند مقرری بیمه بیکاری در اسرع وقت برقرار خواهد شد و به کلیه مستمری بگیران تامین اجتماعی که دچار حادثه شده اند مبلغ 40 میلیون ریال تسهیلات بدون کارمزد پرداخت می شود.
ربیعی ضمن اشاره به این مطلب که ایجاد اشتغال می تواند به رونق منطقه و دلگرمی مردم به زندگی در این مناطق کمک شایانی بکند گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه های اشتغالزا بصورت ویژه مناطق زلزله زده را مد نظر قرارخواهد داد.
وی با تاکید بر اینکه باید برای ساخت و سازهای مجدد از نیروهای بومی استفاده کرد تا اشتغال زایی شود، افزود: در شهرهای زلزله زده برنامه های مهارت آموزی خواهیم داشت که به اشتغال زایی منجر شود.


وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای ۷ هزار واحد صنفی شهرستانهای زلزله زده نیز وارد کار خواهیم شد و خدماتی را ارائه خواهیم کرد.
ربیعی افزود: از فردا آجرگذاری یک مرکز توانبخشی و نگهداری کودکان بی سرپرست را هم آغاز می کنیم.
وی با اشاره به اینکه ۱۳ کانکس مهد کودک هم اکنون در منطقه برقرار است، گفت: ۲۱ کانکس دیگر هم خواهد آمد که یک وعده  غذای گرم به بچه ها داده خواهد شد.
استاندار کرمانشاه نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته گفت: با توجه به در پیش بودن زمستان، مناطق زلزله زده در شرایط سختی به سر می برند و باید هر چه زودتر از مرحله اسکان اضطراری به اسکان موقت برسیم.
مهندس هوشنگ بازوند اضافه کرد یک زلزله ی مهیب و بی سابقه در کرمانشاه اتفاق افتاده که آسیب فوق‌العاده بالایی به زیرساخت ها و شهرها و روستاهای مناطق زلزله زده استان زده است.
 مهندس بازوند گفت:  سفر پر برکت رهبر معظم انقلاب به مناطق زلزله زده موجب قوت قلب و تسکین آلام مردم آسیب دیده شد. همچنین پیام دلگرم کننده ایشان موجب یک وفاق و همدلی فراگیر میان مسوولین و مردم گردید.
وي اظهار داشت: مقام معظم رهبری در نشستی که با مدیران و مسئولان داشتند، بر مدیریت متمرکز و جهادی و سرعت عمل در کار  تاکید جدی داشتند که این رهنمودها در سرلوحه کارها و فعالیت های مدیران قرار گرفته است. وي افزود: تمام توان خود را به کار گرفته ایم تا اسکان موقت به سرعت ایجاد شود.
استاندار كرمانشاه با بيان اينكه سازمان بهزیستی در روند امداد و نجات حضوری خوب داشت که جای تقدیر دارد گفت: حضور وزیر کار و امور اجتماعی فرصتی برای کمک به اشتغال منطقه است. 
استاندار كرمانشاه تصريح كرد: نرخ بیکاری در استان بسیار بالاست و در رتبه های اول قرار دارد و این زلزله موجب بیکاری بسیاری از جوانان شهر های زلزله زده شده است.
استاندار كرمانشاه خاطرنشان ساخت: این مردم هم آسیب 8 سال جنگ را متحمل شده اند و هم آسیب های یک زلزله بزرگ را متحمل شده اند و سخت نیازمند کمک هستند.
 مهندس بازوند بيان داشت: هزار واحد صنعتی در مناطق زلزله زده دچار خسارت شده اند و نیازمند یاری هستند.
وي گفت: در حوزه صنعت نیازمند 347 میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش و سرمایه ثابت برای واحدهای آسیب دیده هستیم. 
وي بيان داشت: 575 واحد صنعتی دامی و 8300 واحد سنتی دچار خسارت دیده اند که این ها نیازمند کمک های بلاعوض هستند. 
وي گفت: با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری، حداقل 200 میلیارد تسهیلات برای صندوق کارآفرینی امید در استان لحاظ شود تا در اختیار مشاغل خانگی قرار گیرد.
گفتنی است صندوق کارآفرینی امید نیز هم راستا با کمک های دولتی و مردمی به زلزله زدگان، با توجه به خسارت های وارد آمده به کسب و کارهای موجود در شهرستانهای سرپل ذهاب، قصرشیرین و ثلاث باباجانی، طرح هایی را جهت احیا و اشتغالزایی گروههای صنفی در دستور کار دارد.