نشریه داخلی نشریه داخلی

نشریات مرتبط نشریات مرتبط

صفحات استانی صفحات استانی

خبر خبر

همزمان با دهه مبارک فجر صورت گرفت؛
افتتاح شعبه شهرستان فراهان صندوق کارآفريني اميد استان مرکزي با حضور مديرعامل

به مناسبت دهه مبارک فجر صندوق کارآفرینی امید شهرستان فراهان با حضور اصغر نوراله زاده، مدیرعامل کارآفرینی امید، فرماندار و نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی با زیربنای ۱۰۵ مترمربع افتتاح و به بهره برداری رسید.
در ادامه سفر به استان مرکزی مدیرعامل صندوق در کارگروه اشتغال شهرستان های تفرش، آشتیان و فراهان، با حضور محمد حسینی نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی، سیداحمد سجادی فرماندار فراهان و سایر مسئولان شهرستانی شرکت کرد.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در کارگروه اشتغال شهرستان های تفرش، آشتیان و فراهان فراهان، گفت: امسال ۱۱ هزار و ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات صندوق کارآفرینی امید در راستای تثبیت و ایجاد اشتغال جدید به ۵۶ هزار طرح در روستاها و شهرهای کشور به متقاضیان دارای شرایط پرداخت شده است.
نوراله زاده کمک به کسب و کارهای نوپا، روستایی، خرد و حمایت از افراد دارای ایده و کم توان را از برنامه های اولویت دار صندوق کارآفرینی امید دانست و گفت: این تسهیلات در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال به صورت قرض الحسنه و با کارمزد ارزان قیمت در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
وی گفت: با توجه به تصویب قانون اشتغال پایدار در روستاها، اجرای این قانون برای کمک به ایجاد و افزایش اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت در دستور کار این صندوق قرار دارد.
مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با تاکید بر اینکه شناسایی و رشد قابلیت های جوامع محلی و بکارگیری این قابلیت ها می تواند به توسعه محلی کمک کند افزود: روستاها کانون تولید هستند، در گذشته این مدل به عنوان یک مدل بومی در بسیاری از جوامع محلی کشور مورد استفاده قرار می گرفت و با رشد شهرنشینی و تغییر شیوه های تولید در روستاها به فراموشی سپرده شد و صندوق کارآفرینی امید با مطالعه تجارب گذشته تلاش دارد به منظور رشد و توسعه جوامع محلی این مدل کسب و کار را احیا و بازآفرینی کند.
نوراله زاده اظهار کرد: باید قابلیت های تولید محلی را در شهرستان ها شناسایی و با برگزاری جشنواره ها امکان عرضه این تولیدات در بازار فروش فراهم شود، صندوق کارآفرینی امید هم در بخش تبلیغات از برگزاری این جشنواره ها حمایت می کند.
وی گفت: این جشواره های محلی علاوه بر معرفی محصولات و بازار فروش امکان توسعه اقتصادی روستاها را ایجاد می کنند.
مهدوی هزاوه، مدیرصندوق کارآفرینی امید استان مرکزی نیز در این نشست گفت: امسال ۳۳۰ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه اشتغالزایی به متقاضیان در استان پرداخت شده و برای یک هزار و ۶۰۰ نفر شغل جدید ایجاد یا تثبیت شده است.
مهدوی هزاوه افزود: این تسهیلات از محل سپرده های قرض الحسنه و اعتبارات دولتی به متقاضیان پرداخت شده است که به واسطه آن  برای ۲۳۴ نفر شغل ایجاد شده است.
وی افزود: امسال تاکنون ۹۵۰ میلیارد ریال تسهیلات در شهرستان های فراهان، تفرش و آشتیان پرداخت شده است که ۲۳ میلیارد و ۴۵۰ میلیون ریال از این تسهیلات به متقاضيان در شهرستان فراهان پرداخت شده است و ۵۵ درصد آن نيز در حوزه کشاورزی بوده است.
محمد حسینی، نماینده مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: ایجاد صندوق کارآفرینی امید در شهرستان فراهان برای ارايه خدمات این صندوق به مردم و جلوگیری از سفرهای بین شهرستانی بوده است.
حسینی افزود: صندوق کارآفرینی امید با ارایه تسهیلات ارزان قیمت به مردم خدمات مناسبی را در راستای اشتغالزایی در این شهرستان انجام داده است.
وی ادامه داد: نیاز است برای بهره مندی مردم روستایی از تسهیلات ارزان قیمت اسناد زمین، خانه و طرح ها به عنوان ضمانت مورد قبول قرارگیرد تا با ایجاد اشتغال از مهاجرت به شهرها جلوگیری شود.
سيد احمد سجادي فرماندار شهرستان فراهان نیز در این نشست گفت: ۷۵ درصد مردم فراهان در ۷۰ روستای فراهان زندگی می کنند و بیشترین محل ارتزاق ساکنان آن کشاورزی و دامپروری است.
سجادی افزود: توسعه مشاغل روستایی، خرد و خانگی بهترین راهکار برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرستان است.
وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقلیمی فراهان، عمده فعالیت های کشاورزی شهرستان به صورت کشت دیم و دامداری است و توجه به مشاغل روستایی و خانگی راهکار ایجاد اشتغال و رفع مشکلات این بخش است.
فرماندار فراهان گفت: محدودیت منابع صندوق در این شهرستان از جمله نگرانی ها است که باید مورد توجه مسئولان قرارگیرد.
گفتنی است شهرستان فراهان از توابع استان مرکزی بوده که دارای 2 بخش مرکزی به مرکزیت فرمهین و خنجین به مرکزیت شهر خنجین با 28 هزار و 994 نفر جمعیت است.