نشریه داخلی نشریه داخلی

نشریات مرتبط نشریات مرتبط

صفحات استانی صفحات استانی

خبر خبر

سومين نمايشگاه توانمندي‌هاي روستاييان و عشاير افتتاح شد

سومین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر و بیست و نهمین نمایشگاه ملی صنایع دستی با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور، دکتر رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و نوراله زاده مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید افتتاح شد.
معاون اول رییس جمهور  با حضور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از غرفه های مختلف بازدید کرد و در جریان تولیدات و توانمندی های این بخش قرار گرفت.
دکتر جهانگیری در حاشیه این بازدید با بیان اینکه روستاهای کشور کانون های اصلی تولید و توسعه هستند اظهار داشت: کل بخش کشاورزی کشور در روستاها تعریف می شود و ارزش محصولات کشاورزی در اقتصاد کشور بسیار بالاست.
وی با اشاره به اینکه میزان اشتغال و صادرات بخش کشاورزی نیز بسیار بالاست و این بخش یکی از اصلی ترین بخش های اقتصاد کشور است افزود: علاوه بر بخش کشاورزی، روستاها و عشایر کانون اصلی تولید صنایع دستی نیز هستند.
جهانگیری افزود: در جلسه هیات وزیران که هفته گذشته برگزار شد مسئولین صنایع دستی کشور گزارشی در این خصوص ارائه کردند و اعلام کردند که میزان صادرات صنایع دستی کشور در سالهای اخیر رشد قابل توجهی داشته و در ۹ ماهه به حدود ۲۸۰ میلیون دلار رسیده است.
معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: در این نمایشگاه توانمندی های روستاییان به خوبی به نمایش درآمده و دستاوردهای خوبی به جهت فرهنگی و صنایع دستی عرضه شده است.
وی همچنین با اشاره به توانمندی های کشورمان در صنعت فرش خاطر نشان کرد: در صنعت فرش نیز توانمندی بسیار بالایی داریم که مقوله مستقلی از صنایع دستی است و میزان اشتغال،‌تولید و صادرات این محصول بسیار بالا است.
جهانگیری گفت: یکی از فعالیت هایی که اخیراً در روستاها شکل گرفته، بوم گردی است و گردشگران داخلی و خارجی روستاهای خوب تاریخی که شناسایی شده اند را هدف گذاری می کنند و مردم این روستاها ها خانه های خود را به اقامت گاه های ارزان قیمت تبدیل کرده و پذیرای گردشگران هستند.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: ما بعنوان دولت وظیفه داریم که خدمات مورد نیاز روستاها و مناطق عشایری را تامین کنیم و از نظر گازرسانی، تامین آب آشامیدنی، راه سازی و برق رسانی اقدامات خوبی در روستاها صورت گرفته و تقریبا‌ زیرساخت های اولیه در روستاهای کشور یا تکمیل شده و یا در مراحل نهایی است.


وی اضافه کرد: پس از تکمیل زیرساخت ها، مهمترین اقدام توانمند سازی روستاییان در زمینه تولید و بخصوص تولیداتی است که می تواند بازارهای داخلی و خارجی داشته باشد.
جهانگیری تصریح کرد: یکی از اقدامات خوبی که انجام شده این است که جوانان تحصیلکرده روستایی با حمایت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور استارتاپ هایی درست کرده اند که به کمک آنها می توانند برای محصولات روستایی بازاریابی کنند و با استفاده از فناوری اطلاعات محصولات روستایی را در بازارهای بین المللی معرفی نمایند.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه ایران از نظر تنوع صنایع دستی و جهانی شدن این صنایع جزو سه کشور برتر دنیا است گفت: ما در بخش صادرات محصولات این صنعت فاصله زیادی داریم و جزو ۳۰ کشور نخست در این حوزه هستیم.
وی بیان کرد: در بخش گردشگری نیز فرصت توسعه زیادی وجود دارد و باید گردشگران خارجی و داخلی جذب کنیم چرا که توسعه این بخش با اشتغالزایی فراوانی همراه خواهد بود و به اقتصاد کشور رونق خواهد داد.
جهانگیری اظهار امیدواری کرد با تسهیلات اشتغال زایی روستایی که امسال اختصاص یافته است و حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان با نرخ سود بسیار پایین است بتوانیم حمایت مناسبی از اشتغال روستایی انجام دهیم.