راه‌اندازي 350 صندوق خرد محلي در خراسان رضوي

راه‌اندازی 350 صندوق خرد محلی در خراسان رضوی

تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ چاپ خبر
راه‌اندازي 350 صندوق خرد محلي در خراسان رضوي

 

علی آبیلی، مدیریت صندوق کارآفرینی امید استان، حسینی بخشدار سرولایت، محمدحسن ساقی معین اقتصادی بخش سرولایت شهرستان نیشابور به‌همراه کارشناسان ستاد استان و مسئولان محلی از روستاهای کلیدر، طالبی، گلبین، عبدالاه گیو، برزنون، کلاته میدان و فهنه بازدید به‌عمل آوردند.

در ابتدای این بازدید جلسه‌ای در محل بخشداری تشکیل گردید و بخشدار ضمن خوشامد‌گویی، گزارشی از وضعیت روستاها و اشتغال فعلی این روستاها ارائه کرد. سپس آبیلی در مورد طرح هر روستا یک محصول و دهکده قارچ در استان توضیحاتی ارائه داد و افزود: تاکنون توسط صندوق کارآفرینی امید 350 صندوق خرد محلی در 260 روستای استان راه‌اندازی کرده است. ساقی معین اقتصادی بخش سرولایت گفت: روستای کلیدر دارای ظرفیت گلیم‌بافی است و روستاهای طالبی و گلبین می‌توانند به عنوان دهکده قالیبافی معرفی شوند. در واقع چنانچه مواد اولیه تامین شود، بخش سرولایت ظرفیت بالایی در تولید فرش دارد.

در بازدید از طرح بوم‌گردی و گردشگری و کارگاه گلیم‌بافی روستای کلیدر، مردانی رئیس مرکز فنی وحرفه ای سرولایت گفت : کلیه آموزش‌ها و کلاس‌های  مرکز سرولایت بهصورت رایگان برگزار می‌شود و بانوان این روستا آموزش‌های لازم برای گلیم‌بافی را گذرانده‌اند. همچنین از سازه گنبدی که مربوط به دوره ساسانیان است، بازدید بهعمل آمد.

سپس در روستای عبدالله گیو از منزل خانم بیات که در زمینه گوهرتراشی فعالیت دارند بازدید شد و آبیلی از حمایت صندوق از اهالی این روستا در خصوص بسط و گسترش این حرفه خبر داد. همچنین مردانی با توجه به اشتغال زایی بالای این حرفه افزود که در چند ماه اخیر  مرکز آموزش فنی و حرفه ای بخش سرولایت اقدام به اعطای مجوز به چند حرفه مورد تقاضای اهالی بخش نموده است که امکان ارائه آموزش های دولتی با توجه به نبود مربی مربوط به این حرفه ها در بخش دولتی وجود ندارد. یکی از این حرفه‌ها که علاقمندان فراوانی داشته، گوهر تراشی است که انشالله به همت خانم بیات علاقمندان این حرفه در طرح استاد-شاگردی فنی و حرفه ای در حال آموزش هستند.

در روستای برزنون جلسه‌ای با حضور اعضای شورای اسلامی، دهیار و خانم برزنونی، معین اقتصادی روستای برزنون در محل دهیاری تشکیل و خانم برزنونی ضمن تشکر از حضور مدیریت صندوق استان در این روستا در مورد ظرفیت‌های تولید در بخش مشاغل خانگی توضیحاتی ارائه داد و سپس از شرکت تعاونی برزین مهر تولید کننده لبنیات بازدید به عمل آمد.

آبیلی در بازدید از روستای گلبین و طالبی توضیحاتی را در خصوص نحوه تشکیل صندوق‌های خرد و بهرهمندی از حمایت‌های صندوق کارآفرینی امید ارائه داد و در روستای کلاته میدان از طرح گلخانه بازدید بهعمل آورد. خانم حمیدی دهیار این روستا گفت : در طرح دهکده قارچ تاکنون 46 نفر برای راه‌اندازی گلخانه تولید قارچ ثبت‌نام کرده‌اند که پس از تهیه مستندات و برآورد هزینه‌ها، جهت دریافت تسهیلات به صندوق کارآفرینی امید شهرستان نیشابور معرفی خواهند شد.

همچنین در بازدید از روستاهای کلاته میدان و فهنه، زمینه راه اندازی دهکده‌های قارچ در این روستاها نیز مهیا گردید.