ايجاد ۲۲هزار شغل توسط صندوق کارآفريني اميد کرمانشاه

ایجاد ۲۲هزار شغل توسط صندوق کارآفرینی امید کرمانشاه

تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ چاپ خبر
ايجاد ۲۲هزار شغل توسط صندوق کارآفريني اميد کرمانشاه

 

در هشت سال گذشته صندوق کارآفرینی امید استان کرمانشاه با پرداخت ۵۲۴ میلیارد تومان تسهیلات بیش از ۲۲ هزار شغل ایجاد کرده است.

مدیر صندوق کارآفرینی امید استان کرمانشاه در این باره گفت: صندوق کارآفرینی امید استان در طول هشت سال دولت تدبیر و امید توانسته با حمایت از کسب و کارهای خُرد و کوچک و استفاده از ظرفیت‌های موجود، زمینه ایجاد اشتغال برای ۲۲ هزار و ۴۱۰ نفر را در سطح استان فراهم کند که در نوع خود کم‌سابقه بوده و رضایتمندی حداکثری را در تکریم ارباب رجوع و حوزه اشتغال به‌دنبال داشته است.

طاهر عظیمی‌فشی روز سه‌‍شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این صندوق طی هشت سال در مجموع بیش از ۵۲۴ میلیارد تومان در بخش‌های مختلف اقتصادی (صنعت، خدمات، کشاورزی و رفاهی) پرداخت کرده که با توجه به پتانسیل ویژه استان در حوزه کشاورزی، بیشترین میزان پرداخت در بخش‌های روستایی و کشاورزی صورت گرفته است.

او توضیح داد : به دلیل وقوع زلزله سال ۹۶ بخش عمده‌ای از تسهیلات پرداخت شده در سال ۹۷ از محل اعتبار مختص مناطق زلزله‌زده برای حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده، تأمین گردیده است.

به گفته مدیر صندوق کارآفرینی امید استان کرمانشاه، بیشترین میزان پرداخت تسهیلات با توجه به زلزله، مربوط به سال ۱۳۹۷ است که رضایتمندی بالایی را در سطح استان بهوجود آورد.

عظیمی فشی گفت: صندوق کارآفرینی امید به منظور بهره‌برداری حداکثری از ظرفیت‌های مغفول و مزیت‌های نسبی استان و با حداقل سرمایه‌گذاری اقدام به تعریف استراتژی‌های خاص خود کرده که در استان کرمانشاه با احیاء پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های موجود مبلغ ۹ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است.

او افزود: در نتیجه این تسهیلات پرداختی، تعداد ۱۵۵ نفر اشتغال در طرح‌های روستای فاقد بیکار و هر روستا یک محصول، ایجاد و تعداد ۱۴۷ فقره تسهیلات صندوق خرد محلی با چهار هزار و ۲۰۰ نفر عضو پرداخت شده است.

استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه پر از ظرفیت‌های بزرگ و متعدد اقتصادی و درآمدزایی است؛ از وجود ۶۰۰ هزار جوان ۱۵ تا ۲۹ ساله و بیش از ۹۰۰ هزار هکتار زمین آماده کشت با منابع آبی مناسب گرفته تا وجود معادن متعدد و ظرفیت‌های پرشمار گردشگری و داشتن چهار بازارچه و ۲ گمرک رسمی در ‌مرز عراق. این استان با وسعت حدود ۲۵ هزار کیلومتر مربع، ۱.۵ درصد از مساحت کل کشور (هفدهمین استان) را به خود اختصاص داده و شامل ۱۴ شهرستان، ۳۵ شهر و ۸۶ دهستان است.

لازم به ذکر است روند حرکتی نمودار بیکاری کرمانشاه طی چهار سال اخیر کاهشی بوده است؛ نرخ بیکاری استان در سال ۱۳۹۵ تا ۲۲.۲ درصد هم بالا رفت و ۹.۶ درصد از میانگین کشوری بیشتر شد، در ادامه اما روند کاهشی آغاز شد و در سال ۹۶ به ۲۱.۷، ۹۷ به ۱۸.۷، ۹۸ به ۱۵.۷ و سال ۹۹ هم به ۱۴.۹ درصد کاهش یافت.