نشست مشترک صندوق کارآفريني اميد استان بوشهرو صندوق توسعه صنايع دريايي به ميزباني سازمان صنعت، معدن و تجارت

نشست مشترک صندوق کارآفرینی امید استان بوشهرو صندوق توسعه صنایع دریایی به میزبانی سازمان صنعت، معدن و تجارت

تاریخ انتشار : ۲۴ آبان ۱۳۹۹ چاپ خبر
نشست مشترک صندوق کارآفريني اميد استان بوشهرو صندوق توسعه صنايع دريايي به ميزباني سازمان صنعت، معدن و تجارت

نشست مشترک صندوق کارآفرینی امید استان بوشهرو صندوق توسعه صنایع دریایی به میزبانی سازمان صنعت، معدن و تجارت با هدف بررسی و رسیدگی به پرونده های تسهیلات اشتغال متقاضیان معرفی شده از صندوق توسعه دریایی به صندوق کارآفرینی امید در قالب تفاهم نامه منعقده با حضور مدیر صندوق کارآفرینی امید، مدیر صنایع توسعه دریایی و مدیرکل سازمان صنعت و معدن و تجارت و برخی از متقاضیان در سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان بوشهر برگزار گردید.

به منظور حمایت از تولید داخل و افزایش ظرفیت اشتغال زایی در حوزه صنایع دریایی و حمایت از افراد توانمند، کارآفرین و نوآوران صنایع دریایی در ایجاد کسب و کارهای بازار محوردر قالب پشتیبان ها ،خوشه ها ،شبکه ها و زنجیره های ارزش و به منظور تقویت اقتصاد محلی و منطقه ای  تفاهم نامه همکاری میان صندوق های کارآفرینی امید و توسعه صنایع دریایی منعقد شده که در این جلسه تسهیلات پرداخت شده و متقاضیان جدید مورد بررسی قرار گرفت.
مدیر صندوق کارآفرینی امید دریا و ثروت های نهفته در آن را یکی از منابع مهم توسعه اقتصادی کشورها دانست و اظهار داشت: با اعطای تسهیلات اشتغال به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط معرفی شده از سوی صندوق دریایی زمینه را برای تامین منابع مورد نیاز جهت راه اندازی کسب و کار جدید و حمایت از کسب و کارهای بازار محور، نوسازی و بازسازی شناورها و همچنین اجرای طرحهای کارآفرینی دانش بنیان در حوزه صنایع دریایی و خدمات مرتبط مهیا ساخته ایم.
حاجیانی افزود: خدماتی از قبیل : ارایه تسهیلات به کشتی ها و لنج های صیادی جهت خرید ابزارآلات صیاد و همچنین کشتی ها و لنج های خدماتی، حمایت از توسعه و پایداری مشاغل در کارگاه های ساخت، تعمیر و تجهیزات دریایی، تامین تسهیلات جهت تعمیر کشتی و لنج و قایق ها به منظور توسعه و پایداری مشاغل موجود، حمایت از مشاغل ایجادی حاصل از طرح های فن آورانه و دانش بنیان در حوزه صنایع دریایی و همچنین ارایه تسهیلات جهت ایجاد مراکز ارایه خدمات دریایی و تسهیلات خود اشتغالی در حوزه صنایع دریایی، ارایه خدمات در حوزه گردشگری دریایی، پرداخت تسهیلات به کارخانه های تولید ماهی و میگو و یخ، تانکرهای حمل سوخت کارخانه ها حمل محصولات دریایی و یخ و ارایه تسهیلات تجمیعی به تعاونی های فعال در صنایع دریایی با توجه به ظرفیت اشتغالزایی است. 
وی اضافه کرد: مبلغ کل اعتبار این تفاهم نامه ٤٢٠ میلیارد تومان در کل کشور بابت تامین اعتبار در هفت استان منتخب و هر استان معادل ٦٠ میلیارد تومان بوده است که از مبلغ کل تفاهم نامه ١٤٠ میلیارد تومان توسط صندوق دریایی و مابقی آن توسط صندوق کارآفرینی امید تامین اعتبار می شود.
ایشان با اشاره به عملکرد صندوق در تسهیلات پرداختی از ابتدای انعقاد تفاهم نامه تاکنون بیان کرد: تاکنون 32 فقره پرونده تسهیلات در حوزه های مختلف مربوط به تفاهم نامه به صندوق معرفی شده که از این تعداد 28 فقره تسهیلات به مبلغ 27 میلیارد ریال پرداخت شده و 4 فقره به مبلغ 5 میلیارد ریال نیز در دست اقدام می باشد.
روغنی، مدیر صندوق توسعه صنایع دریایی نیز در ادامه از اهتمام صندوق کارآفرینی امید در حمایت از کارآفرینان و صنعتگران صنایع دریایی قدردانی کرد و افزود: این تفاهم نامه در هفت استان ساحلی شامل گیلان، مازندران، گلستان، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان اجرا شده و پیش بینی شده با اجرایی شدن این طرح در هر استان به طور متوسط 1000 فرصت شغلی ایجاد گردد.
وی عنوان نمود: این نشست به منظور تسریع در اجرای موضوع تفاهم نامه و بررسی طرح ها کمیته مشترکی با حضور نمایندگان طرف های تفاهم نامه تشکیل شده است.
مدیر صندوق توسعه صنایع دریایی همچنین در خصوص ارائه آموزش های مورد نیاز، مشاوره و کمک های علمی و فنی برای توانمندسازی افراد متقاضی اعلام آمادگی کرد.
روغنی افزود: بر اساس این تفاهم نامه ارزیابی های لازم فنی و اقتصادی طرح ها توسط صندوق توسعه صنایع دریایی و اقدام به تشکیل پرونده، بررسی واخذ مدارک و مستندات لازم و نهایتا پرداخت تسهیلات مطابق با ضوابط صندوق کارآفرینی امید صورت خواهد پذیرفت.
سقف تسهیلات پرداختی از محل اعتبار مشترک به طرح های معرفی شده دارای توجیه فنی و اقتصادی، حداکثر سه میلیارد ریال می باشد و کارمزد تسهیلات اعطایی مطابق آخرین بخشنامه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران 4% به ماخذ سال می باشد. 
سهم آورده متقاضی در طرح های موضوع این تفاهم نامه به میزان حداقل بیست درصد مجموع سرمایه ثابت و سرمایه درگردش مورد نیاز طرح و درچارچوب ضوابط و مقررات صندوق کارآفرینی امید خواهد بود و دوره بازپرداخت اقساط (با احتساب دوره تنفس و راه اندازی حداکثر 6ماهه)، شصت ماه می باشد.