نوراله زاده در سفر به استان گلستان از بافت تاريخي گرگان بازديد کرد

نوراله زاده در سفر به استان گلستان از بافت تاریخی گرگان بازدید کرد

تاریخ انتشار : ۹ اسفند ۱۳۹۹ چاپ خبر
نوراله زاده در سفر به استان گلستان از بافت تاريخي گرگان بازديد کرد

نوراله زاده، مدیر عامل صندوق کارآفرینی امید در سفر به استان گلستان از بافت تاریخی استرآباد(شهرستان گرگان) بازدید نمود.

نوراله زاده را دراین سفر تجری مدیر کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان گلستان، پهلووری مدیر صندوق کارآفرینی امید استان، همراهی کردند.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید ضمن تشکر از زحمات همکاران میراث فرهنگی و صندوق کارآفرینی امید استان گلستان و قدردانی در خصوص احیاء و مرمت خانه های بافت تاریخی گرگان  گفت: احیاء و مرمت بافت تاریخی استرآباد(گرگان) و ایجاد اقامتگاه، کافی شاپ، رستوران ، بازارچه صنایع دستی و ... باعث توسعه گردشگری در این شهر و همچنین ایجاد اشتغال برای افراد خواهدشد.

وی افزود: برای تامین اعتبار جهت فعالیتهای سازمان میراث در گلستان تفاهمنامه ای منعقد گردد تا پرداخت تسهیلات وتامین اعتبار جهت مرمت و احیا بافت تاریخی گرگان هرچه سریعتر انجام گردد.

دراین دیدار پهلووری با ارائه گزارشی  از فعالیت های صندوق کارآفرینی امید استان گلستان گفت : صندوق کارافرینی امید استان از ابتدای اجرای قرارداد عاملیت فی مابین صندوق استان و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به منظور احیاء بافت تاریخی شهرستانهای گرگان و گمیشان از محل کمک های فنی و اعتباری توانسته به 15 متقاضی به مبلغ 86 میلیارد و 328 میلیون ریال تسهیلات پرداخت نماید که منجر به اشتغال 69 نفر گردیده است
وی افزود: 11 خانه در حال مرمت برای ایجاد بازارچه سنتی ، واحد پذیرایی و واحد اقامتی در حال اجرا می باشد که جهت حمایت نیاز به افزایش اعتبار می باشد.

بافت قدیم گرگان با مساحتی بین 150 تا 200 هکتار؛ سومین بافت تاریخی ثبت شده ایران بعد از اصفهان و یزد به شماره 41 در فهرست آثار ملی قرار دارد.
بام های سفالی و قرمز رنگ، دیوارها و جرزها آجری و رج به رج کنار هم چیده شده شمایلی از شهری کهن به نام گرگان است که هنوز هم پا برجا و دلرباست.
بافت تاریخی گرگان که عنوان افتخارآمیز وسیع ترین بافت تاریخی ثبت شده شمال ایران را از آن خود دارد با بناهای شاخصی همچون خانه های شیرنگی، تقوی، شعرباف، خراسانی، مفیدیان، کبیر، سرای باقری ها و امامزاده نور در محلات سرچشمه، دوشنبه ای، دربنو به مرکز استان گلستان هویتی عمیق بخشیده است.
آنچه اکنون آن را بافت تاریخی گرگان می نامند بازمانده مجموعه‌ ای از شهر استرآباد و عناصر آن و فضاهای شهری همچون مساجد، آب انبارها، قنات ‌ها، معابر و واحدهای مسکونی یک یا چند طبقه است.
گرگان قدیم (استرآباد) دروازه‌ ها و کاروانسراهای متعددی داشته که دروازه ‌های چهل دختر، بسطام، میدان، فوجرد و سبزه مشهد از مهمترین آنها بوده است.
این بافت در سال 1310 به شماره 41 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید